Zbiórka rozpoczęła się 4 stycznia, a do jej końca zostało zaledwie 17 dni. Mimo to projekt zebrał tylko nieco ponad 35 tysięcy dolarów, choć celem było zgromadzenie… 500 tysięcy. Wygląda więc na to, że projekt o nazwie “Project CSX” nie zakończy się sukcesem.
Trochę to dziwne, a nawet podwójnie dziwne. Dziwne dlatego, że pomysł wydaje się niezwykle interesujący i całkiem sensowny: wzrok ma w tym rozwiązaniu zastąpić niejako drugą rękę, która może być w tym czasie zajęta czym innym, np. trzymaniem się uchwytu w wagonie metra. Nie wspominając już o wyjątkowych przypadkach osób, dla których sterowanie ekranem z pomocą wzroku może być jedyną szansą na wygodną interakcję z urządzeniem mobilnym.
Jeszcze dziwniejsze jest jednak to, że projekt powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez samych potencjalnych klientów i stanowi efekt wcześniejszej kampanii badającej oczekiwania w stosunku do smartfonów przyszłości. Badania fokusowe objęły konsumentów ze 176 krajów świata i okazało się, że wśród wielu zgłoszonych pomysłów i oczekiwań dominujące okazało się właśnie pragnienie bezdotykowego obsługiwania smartfonów. Obecnie jednak nie przekłada się to na sukces zbiórki – tak to już bywa z tymi badaniami fokusowymi…
Dwie główne zalety rozwiązania proponowanego przez ZTE to:
- przesuwanie zawartości ekranu w dół i w górę oraz w lewo lub w prawo. Dodatkowym wspomaganiem mogą być komendy głosowe
- łatwe “przyklejanie” smartfona do ścian i gładkich powierzchni, z pomocą opcjonalnej obudowy, co ma pozwolić na zupełne uwolnienie obu rąk użytkownika
ZTE zaprezentowało nawet specyfikację techniczną nowego smartfona wykorzystującego tę technologię, noszącego nazwę
Hawkeye Phone
:
- procesor Qualcomm Snapdragon 625 (8 rdzeni 2,0 GHz)
- system: Android Nougat)
- ekran: 5,5 cala FullHD (1920 x 1080)
- główny aparat: podwójny, z matrycą 13 mln pikseli oraz z matrycą 12 mln pikseli i zoomem optycznym
- przedni aparat: z matrycą 8 mln pikseli
- pamięć: 3 GB RAM / 32 GB ROM (plus karty Micro SD do 256 GB)
- Dual SIM
- Akumulator: 3000 mAh
- WIFI 802.11 b/g/n/ac 2.4GHz/5GHz • BT4.2 / HFP1.6
- Inne: czytnik linii papilarnych, Hi-Fi audio, NFC, USB Typu C, Quick Charge 2.0
Znamy też wygląd prototypowego
Hawkeye Phone
:
Jakby tego było mało, telefon ma kosztować (wraz z “klejącą się” obudową) zaledwie 199 dolarów. A jednak zbiórka raczej nie skończy się powodzeniem, chyba w ostatnich dniach stanie się jakiś cud. Jeśli tak by się stało, dostawy smartfona rozpoczną się we wrześniu 2017 roku.