HDR10+ podwyższa jakość otwartego standardu HDR10 dzięki dynamicznemu mapowaniu tonów. Obecny standard wykorzystuje statyczne metadane, które nie zmieniają się podczas odtwarzania, pomimo specyficznych poziomów jasności sceny. W rezultacie jakość obrazu w niektórych scenach może nie być optymalna. Na przykład, gdy w przypadku danego filmu ogólny schemat kolorów jest bardzo jasny, ale jest też kilka scen kręconych w stosunkowo słabym oświetleniu, sceny te wydają się znacznie ciemniejsze.
HDR10+ zawiera dynamiczne metadane umożliwiające telewizorom HDR dostosowywanie poziomów jasności scena po scenie, a nawet w poszczególnych klatkach. Dzięki większemu kontrastowi wyświetlane obrazy są bardziej szczegółowe, a gama kolorów – bogatsza. Wszystko to sprawia, że HDR10+ pozwala wyświetlać obrazy znacznie bliższe reżyserskiej intencji.
Wprowadzenie HDR10+ potwierdza mocną pozycję Samsung i Amazon Video w dziedzinie HDR. Amazon Video jest pierwszym dostawcą usług strumieniowych, który po przejściu na HDR 10+ będzie pracował nad rozwojem tego standardu. W maju 2015 roku Samsung i Amazon Video wprowadziły na rynek HDR z wykorzystaniem pierwszego w tej dziedzinie otwartego standardu HDR10. Te śmiałe i innowacyjne działania przyczyniły się do popularyzacji HDR. HDR10 jest obecnie najczęściej używanym standardem HDR – zarówno przez hollywoodzkie studia filmowe, jak i przez światowych producentów telewizorów.
Aby zapewnić najlepsze wrażenia podczas oglądania treści HDR10+, Samsung współpracuje także z innymi branżowymi liderami, tworząc cały ekosystem. Wcześniej firma współpracowała z Colorfront, poprawiając funkcjonalność pracy HDR10+ w zarządzaniu postprodukcją za pomocą Transkodera Colorfront. Nawiązała również partnerstwo z MulticoreWare w celu ukończenia integracji wsparcia HDR10+ z kodem wideo o wysokiej efektywności x265 (HEVC), dostępnym bezpłatnie w ramach licencji typu open source i używanym przez wielu popularnych komercyjnych dostawców systemów kodowania, w tym Telestream, Haivision oraz Rohde i Schwarz.