Komputer walczył z sequelem “Pac-Mana” wydanym przez Midway w 1981 roku pod nazwą “Ms. Pac-Man”. W tytule jest “Miss”, bo główna bohaterka tej wersji to panna Pac-Man.
W styczniu Microsoft kupił udziały w startupie, zajmującym się systemami sztucznej inteligencji. Maluuba postawiła sobie za cel przejście “Ms. Pac-Man” na maszynie Atari 2600. Rozwiązanie łączyło w sobie dwa algorytmy – “dziel i zwyciężaj” oraz “uczenie przez wzmacnianie”.
SI dzieliła zadania na mniejsze części, które nadzorowało ponad 150 “agentów”. Działali w parach, aby osiągnąć wspólne cele, takie jak ominięcie ducha czy wyczyszczenie fragmentu planszy. Został też wyznaczony szef, który zbierał informacje od wszystkich pozostałych pomocników. Następnie w oparciu o zebraną wiedzę podejmował decyzję o kierunku, w jakim wysłać pannę Pac-Man.
SI podbiła już większość gier retro, jednak tą, która najmocniej stawiała dotąd opór, była produkcja z żółtym “głodomorem” w roli głównej. Wszystko przez jej daleko posuniętą nieprzewidywalność. Według “Księgi rekordów Guinessa” rekord wynosił dotąd 36680 punktów. Maluuba Microsoftu zdobyła 99990.
Twórcy algorytmów, zastosowanych do pokonania “Pac-Mana” twierdzą, że narzędzie może znaleźć zastosowanie w analizach biznesowych, dotyczących sprzedaży czy w przetwarzaniu języka naturalnego. My jednak domyślamy się… że mogło chodzić o zwykły pretekst do spędzenia czasu nad legendarną grą. | CHIP