Test został przeprowadzony i powtórzony 5 razy na Macbooku Ayali z wyłączonym wi-fi. Programista tłumaczy, że nie chodziło mu o sprawdzenie łącza ani silnika renderującego, tylko o czas wczytywania i zasobożerność przeglądarki. Testowi poddane najnowsze wersje przeglądarki, nad którymi pracuje Quantum Flow, a za punkt odniesienia posłużyły wyniki takich samych testów starszych wersji Firefoxa. Projekt został uruchomiony w celu znajdowania błędów i poprawiania wydajności popularnego “liska”.
Firefox jest rozwijany jako oprogramowanie open source pod patronatem fundacji Mozilla. Pomimo ciągłych zmian, przeglądarka od kilku lat traci na znaczeniu. Głównie za sprawą Chrome, która zdominowała rynek przeglądarek na całym świecie. Programiści i pasjonaci Firefoxa zarzucają Google nieuczciwą konkurencję i promowanie przeglądarki w swoich usługach takich jak Youtube i Gmail. Najbardziej jednak Firefox traci na urządzeniach mobilnych, gdzie jest praktycznie nieobecny. W ogólnym rozrachunku z przeglądarki Mozilli korzysta 6% użytkowników internetu na świecie.
Może się to jednak zmienić w przyszłości. Mozilla wydała ostatnio Firefoxa na urządzenia z iOS-em. Firefox Focus został stworzony z myślą o prywatności, ochronie przed śledzeniem i blokowaniu niepożądanych treści. Można go używać albo jako samodzielnej przeglądarki, albo jako nakładki na Safari. Firefox Focus można za darmo pobrać z App Store. | CHIP