Początek był dość nietypowy. Pierwszym zaprezentowanym urządzeniem był nie supernowoczesny laptop, wydajny desktop czy pomysłowy projektor, a… gadżet dla czworonogów. Acer bardzo poważnie podchodzi do ułatwienia życia właścicielom psów i kotów. W tym celu rozszerza swoją linię produktów Pawbo. Wśród nich jest m. in. dozownik karmy, który możemy kontrolować zdalnie, dzięki czemu możemy nakarmić pupila, nawet gdy nie ma nas w domu. Rozmiary urządzenia sugerują raczej kota lub niewielkiego psa, zatem właściciele bernardynów i mastifów mogą poczuć się nieco zawiedzeni.
Drugim “psim gadżetem” Acera jest Pawbo Wag Tag. To chyba najbardziej nowatorska psia obroża jaką widzieliśmy. Dzięki urządzeniu, łączącym się z komputerem lub smartfonem poprzez Bluetooth, otrzymamy sporo danych o zdrowiu zwierzaka. Jeśli zwierzę znajdzie się poza zasięgiem bluetootha, nadal możemy odczytać dane oraz pobrać lokalizację nadajnika. Wewnątrz znajduje się bowiem modem z gniazdem kart nano SIM.
Pokazano także dwa urządzenia, które przypadną do gustu użytkownikom potrzebującym urządzenia do aktywnego streamowania zdjęć i filmów w pełnym ujęciu 360 stopni. Pierwszym jest Acer Vision 360 – niewielka kamera z wbudowanym Wi-Fi oraz modemem LTE. Kamera wykorzystuje procesor Qualcomm Snapdragon 625.
Drugim jest wyraźnie większa kamera Acer Holo 360. To gadżet pracujący pod kontrolą Androida 7.1, nagrywający wideo w rozdzielczości 4K. Bazuje na procesorze Qualcomm Snapdragon 625, więc o wydajność urządzenia raczej nie musimy się martwić.
Kolejna nowość to już urządzenie znacznie większe. All- in-One Aspire S24 to model, o którym już pisaliśmy. W ramach przypomnienia: Aspire S 24 to niemal 24-calowy (23,8″) komputer All-in-One. Wykorzystuje najnowsze mobilne procesory Intela 8 generacji. Będzie dostępny zarówno z Core i5-8250U, jak i bardziej wydajnym Core i7-8550U.
Następnie na scenie pojawił się Acer Switch 7 Black Edition. Producent zachował wielkość 13,5″. A ekran nadal dysponuje rozdzielczością 2256 x 1504. Nowy model został wyposażony w procesor Intel Core i7-8550U, a więc czterordzeniową i ośmiowątkową jednostkę Intela ósmej generacji. To jedno z silnie promowanych przez Intela urządzeń typu 2 w 1. Od większości komputerów tego typu Switch 7 Black Edition różni się układem graficznym. Znajdziemy w nim bowiem GeForce MX150. Pozwoli to na okazyjne granie w gry, chociaż o wysokich detalach w nowych tytułach raczej należy zapomnieć. Oryginalnie rozwiązano chłodzenie w Switch 7 BE. Nie ma on bowiem ani jednego wentylatora, a opiera się o tzw. Double LiquidLoop. Chłodzenie to wykorzystuje cyrkulację cieczy, a Acer twierdzi, że pomysł został zainspirowany naturą – konkretnie ludzkim krwiobiegiem. Laptop waży 1,55 kg, przy czym odłączony od klawiatury, już jako tablet wyraźnie mniej, bo 1,15 kg. Bateria ma wytrzymywać do 10 h pracy.
Następny na scenie był model Spin 5. To także urządzenie typu 2 w 1, ale ze składanym ekranem (zawiasy 360 st.). To urządzenie przeznaczone do szerszego grona odbiorców przygotowane zostało w dwóch wielkościach 13 i 15 cali. Większy, w zależności od konfiguracji, będzie ważył od 2 do 2,2 kg. Mniejszy maksymalnie 1,5 kg. W modelu 15-calowym znajdziemy nie tylko zintegrowane układy graficzne Intela, ale też dość szybkiego GeForce’a GTX 1050. Czas pracy na baterii szacowany jest na 10 h (15,6″) oraz 13 h (13″).
Przy okazji wspomniano też o prezentowanym już wcześniej Nitro 5 Spin – quasi-gamingowej wersji zwykłego Spin 5.
Następnie Acer pochwalił się nowym Swift 5, opartym na procesorach Intel generacji 8. Charakterystyczna dla tego modelu jest m.in. bardzo smukła sylwetka. Mimo iż jest to konstrukcja 14-calowa, laptop waży ledwie 0,97 kg.
Następnie na scenie pojawił się Peter Han z Microsoftu. Krótko i treściwie opowiedział o współdziałaniu Acera i koncernu z Redmond, także przy tworzeniu następnego z prezentowanych produktów. Microsoft, wraz z nowym, jesiennym Creators Update do Windows 10, silnie promuje MR (Mixed Reality). Acer, podobnie jak kilku innych producentów podczas IFA, przedstawił wspierany przez Microsoft zestaw VR.
Acer Windows Mixed Reality Headset to niepozorny, niebieski (nie wiadomo czy będą inne kolory) zestaw VR z dwoma kontrolerami. Wykorzystuje dwa ekrany o łącznej rozdzielczości 2880 x 1440, a z komputerem komunikuje się za pomocą USB 3.0 i HDMI 2.0.
Zaletą tego zestawu jest szybki set-up. Urządzenie posiada dwie wbudowane kamery. Nie musimy więc ustawiać dookoła stanowiska żadnych czujników. Acer pozostawił też użytkownikowi wybór systemu dźwiękowego. Headset posiada złącze mini-jack, a jego konstrukcja nie utrudnia korzystania nawet z dużych słuchawek.
Skoro już przy słuchawkach jesteśmy, warto wspomnieć o nowym zestawie słuchawkowym Acera, skierowanym do graczy (więc świetnie uzupełniającym się z VR). Predator Galea 500 to nowe słuchawki, które Acer wprowadzi na rynek jeszcze jesienią.
Ciekawostką jest wbudowany w nie mechanizm wykrywania ruchów głowy względem ekranu. W zależności od położenia głowy względem “źródła dźwięku” uzyskujemy różny efekt. Sprawdzaliśmy. Działa.
Acer zaangażował się w urządzenia dla graczy. Nowy model monitora – Predator X35, to duży, zakrzywiony ekran o przekątnej 35″ w proporcji 21:9. Wykorzystuje panel typu VA o rozdzielczości 3440 x 1440 osiągający częstotliwość odświeżania 200 Hz. Czas reakcji to niewiele jak na panel VA: 4 ms.
Kolejną nowością dla graczy, tym razem bardzo zasobnych, jest nowy desktop Acera: Predator Orion 9000. W efektownej obudowie umieszczono procesory Intel Core i9, w tym nadchodzące modele 18-rdzeniowe. Całość bazuje na chipsecie Intel X299, a dostępne konfiguracje mogą zawierać do czterech kart AMD Radeon RX Vega lub dwa GeForce’y GTX 1080Ti.
Chłodzenie rozwiązano w najbardziej skuteczny sposób – cieczą. Dodatkowo wewnątrz pojawiły się też podświetlane wentylatory usuwające gorące powietrze z wnętrza obudowy. Ciekawostką jest, boczna, przeźroczysta płyta obudowy. Nic dziwnego, powiecie? Prawda. Rzecz w tym, że tu mamy wewnątrz metalową siatkę, mającą przeciwdziałać gromadzeniu się na panelu ładunków statycznych.
Na koniec prezentacji na scenę zaproszono też przedstawiciela Riot Games. Acer aktywnie współpracuje z twórcami League of Legends, wspierając swoim sprzętem największe turnieje rozgrywane w ten popularny tytuł MOBA. Na berlińskiej scenie potwierdzono kontynuację tej współpracy.
Acer wyraźnie idzie dwoma torami – ultramobilnym oraz gamingowym. Na obu nowe produkty tajwańskiego producenta wyglądają obiecująco. | CHIP