Zespół pracujący nad opisywanym systemem wykorzystał w procesie szkolenia sieci neuronowej anonimowe obrazy diagnostyczne z wielu badań rezonansu magnetycznego, zapisanych w bazie FBIRN (Function Biomedical Informatics Research Network). Zastosowana próbka obrazów diagnostycznych zawierała skany mózgów osób chorych na schizofrenię oraz skany zdrowych organów ludzi z grupy kontrolnej. Różnice w pomiarze aktywności oraz przepływu krwi pomiędzy poszczególnymi częściami mózgu, w trakcie wykonywania przez pacjentów prostych ćwiczeń, pozwoliły wykształcić model, który pomaga w wykrywaniu bardzo wczesnego stadium schizofrenii. Skuteczność diagnozy wykonywanej przez maszynę sięga 74 procent.
Dr Serdan Dursun, profesor psychiatrii i neurologii na Uniwersytecie Alberty podsumowuje dotychczasową pracę badaczy:
– To wyjątkowe i interdyscyplinarne osiągnięcie otwiera nową drogę zrozumienia neurobiologii schizofrenii, co może pomóc w leczeniu i kontrolowaniu przebiegu schorzenia.
Sztuczna inteligencja IBM, opracowana na potrzeby badań nad schizofrenią, jest w stanie przewidzieć rychłe zaostrzenie objawów. Może to pomóc lekarzom w wypracowaniu bardziej skutecznych metod przeciwdziałania tej ciężkiej chorobie. | CHIP