Nowa linia pamięci oferowanych przez Wilk Elektronik została nazwana IRDM. Osoby znające dotychczasowe produkty marki Goodram z pewnością skojarzą to z oferowaną już wcześniej serią produktów IRIDIUM. Jednak linia IRDM ma być – w zamierzeniach polskiej firmy – silną międzynarodową marką przeznaczoną dla graczy i entuzjastów wydajności. Nośnik SSD IRDM Pro widoczny na powyższym zdjęciu dostępny ma być w trzech wariantach pojemności: 240, 480 oraz 960 GB. 5-letnia gwarancja, wydajność na poziomie do 100 000 operacji wejścia-wyjścia na sekundę (IOPS) oraz transfer rzędu 550 MB/s (odczyt) wyglądają nieźle. W przypadku interfejsu SATA 3 praktycznie trudno uzyskać lepszą wydajność.
Dla osób, dla których ograniczenia interfejsu SATA są szczególną przeszkodą, firma proponuje nośniki SSD z interfejsem M.2. Pojemności są w tym przypadku nieco mniejsze (modele 120, 240 i 480 GB), ale za to ta wydajność: 270 tysięcy IOPS i 2,9 GB/s (odczyt) to najwyższa klasa w tego typu komponentach. Cena nie została ujawniona, ale nie należy oczekiwać, że produkt będzie tani.
SSD IRDM to klasa podstawowa w nowej serii dla entuzjastów i graczy. Mniejsze pojemności (od 60 do 240 GB), nieco niższa wydajność (maksymalny odczyt na podobnym poziomie jak w SSD IRDM Pro, ale mniejsza liczba IOPS) i krótsza gwarancja. Cena także zauważalnie powinna być niższa od pozostałych nośników SSD w serii IRDM.
Na targach w kilku miejscach dało się zauważyć ekrany 8K, odtwarzanie i nagrywanie filmów 8K wymaga nośników znacznie wydajniejszych od zwykłych, tanich kart pamięci klasy podstawowej. Również i w tym przypadku Wilk Elektronik ma propozycję dla pasjonatów i profesjonalistów – karta microSD o pojemności 64 GB i wydajności na poziomie 280 MB/s odczyt oraz 240 MB/s zapis. Takie parametry pozwalają zapisywać np. strumień wideo w rozdzielczości 8K.
Karta SD IRDM jest nieco wolniejsza od wcześniej pokazanej microSD, ale za to dostępne są większe pojemności (od 64 do aż 256 GB). Odczyt na poziomie 280 MB/s (podobnie jak w karcie microSD IRDM Pro), ale zapis już zauważalnie wolniej (95 MB/s), jednak to wciąż aż nadto wystarczające, by rejestrować i odtwarzać wideo w rozdzielczości 4K/Ultra HD.
Ostatnia kategoria produktów z nowej linii IRDM, jakie oglądaliśmy na stoisku Goodram to moduły pamięci DDR4. W tej grupie firma zaoferowała na początek dwie serie. Pamięci IRDM DDR4 to moduły o pojemności od 4 do 16 GB i częstotliwości 2400 MHz.
Z kolei fanom moddingu, overclockingu i wszelkich eksperymentów z niestandardowymi parametrami pracy komponentów komputera, powinny bardziej przypaść do gustu pamięci z serii IRDM X DDR4. Pojemności oferowanych modułów podobne (od 4 do 16 GB), ale za to zakres częstotliwości roboczych nawet do 3000 MHz.
Pozostaje tylko pytanie, jak nowe produkty zostaną przyjęte przez konsumentów. Podczas naszej krótkiej rozmowy z przedstawicielem firmy obecnym na stoisku, nie ukrywano nadziei, że mający dużą popularność w Polsce Goodram zdobędzie również swoich fanów w bogatszych krajach zachodniej Europy. W końcu entuzjaści i pasjonaci wydajności siłą rzeczy muszą mieć zasobniejsze portfele. Czy inwazja serii IRDM na zachodnie rynki się uda? Czas pokaże. | CHIP