Nowe CPU od AMD – plan na dwa lata
Zacznijmy więc od pierwszej, która prezentuje procesorowe plany AMD.
Wielkich nowości w 2017 roku już nie zobaczymy, ale trudno oczekiwać, że coś wywoła większy wstrząs niż tegoroczna premiera Ryzenów.
Ciekawiej, i to znacznie, będzie w 2018 roku. Wówczas mają pojawić się procesory generacji Pinnacle Ridge oraz Raven Ridge. Pierwsze z nich mają być usprawnieniem dotychczasowych Summit Ridge (popularnych Ryzen). Mają pracować na podstawce AM4, więc raczej nie będzie konieczności wymiany płyty głównej jeśli ktoś zechciałby zastąpić obecnie dostępne Ryzeny nowymi.
W sektorze APU pojawią się natomiast procesory Raven Ridge. To pierwsze desktopowe APU od AMD zbudowane w oparciu o architekturę Zen. Ma wykorzystywać do 4 rdzeni Zen (8 wątków). Moduł graficzny będzie składał się z rdzeni Vega (do 11). Wersje desktopowe będą nadal wykorzystywały podstawkę AM4.
Na rok 2019 przypaść mają premiery procesorów AMD Matisse oraz AMD Picasso. Pierwsze z nich wykorzystają nową architekturę Zen 2, ale nadal ich podstawką ma być AM4. Natomiast drugie, to nowe APU będące usprawnieniem Raven Ridge.
Vega 20 – następna generacja GPU
W przyszłym roku zobaczymy też nowe karty graficzne. AMD Vega jeszcze nie ostygła (dosłownie i w przenośni), a tu już informacja o następcy. Rzecz w tym, że AMD Vega 20, ma być raczej usprawnieniem obecnych kart niż rewolucją. Mają współpracować z magistralą PCIe generacji 4.
Karty te maja pojawić się w trzecim kwartale przyszłego roku.
Niewiadoma w sektorze mobilnym
Ostatnia, trzecia grafika dotyczy mobilnych Ryzen 5 Pro. Te nowe APU skierowane do laptopów mają dysponować oczywiście rdzeniami w architekturze Zen, ale też grafiką generacji Vega.
Na slajdzie zostały one porównane z Core i5 Kaby Lake oraz aktualnie sprzedawanym APU od AMD z generacji Bristol Ridge (konkretniej A12). Niestety nie podano dokładnie z jakim modelem Core i5 porównywano nowy APU.
Największa różnica na korzyść Mobile Ryzen 5 Pro pojawiła się oczywiście tam, gdzie należało się jej spodziewać: w teście graficznym (3D Mark 11). Najbardziej obiecujący jest jednak wzrost wydajności wielowątkowej, podany w Cinebench NT. Niestety, widzimy tylko “słupki”, a nie liczby. Pobór mocy wskazano na tym samym poziomie co przy Core i5 generacji 7.