Każdy posiadacz smartfonu z systemem Android może już pobrać z Google Play aplikację mObywatel. Obecnie pozwala ona uzyskać dostęp do funkcji mTożsamość, pod warunkiem, że użytkownik posiada tzw. zaufany profil (eGo), czyli potwierdzony elektroniczny podpis. Funkcja ta jest zapisem najważniejszych danych osobowych: imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, numeru dowodu osobistego i jego ważności oraz zdjęcia.
mTożsamość nie zastępuje nam jeszcze tradycyjnego dokumentu, ale ma ułatwić przede wszystkim bezpieczne przekazywanie obcej osobie swoich danych. Przykładowo, gdy dojdzie do samochodowej stłuczki lub gdy będziemy chcieli coś wypożyczyć, z użyciem mTożsamości można będzie przekazać część informacji o nas osobie, która także korzysta z tej aplikacji. Co istotne otrzyma ona tylko takie dane jak: imię i nazwisko, zdjęcie w niskiej rozdzielczości oraz numer dowodu i informację, kto go wydał. W ten sposób nie udostępniamy numeru PESEL i zmniejszamy ryzyko, że osoba wykorzysta naszą tożsamość np. w celu dokonaniu oszustwa pożyczkowego. Przekazanie danych następuje poprzez zeskanowanie kodu QR z ekranu smartfonu.
Dostęp do mObywatela chroniony jest przez ośmioznakowe hasło alfanumeryczne. Nawet, gdy ktoś ukradnie nam telefon wątpliwe jest, by uzyskał dostęp do aplikacji. Podczas operacji przekazywania danych dokładane są także certyfikaty, które są weryfikowane pod kątem zgodności. W każdej chwili możemy też zgłosić zastrzeżenie do administracji, która nałoży blokadę na usługę, tak jak w przypadku blokady karty płatniczej.
Przypominamy, że mTożsamość to jedynie pierwsza funkcjonalność aplikacji. W bliskiej przyszłości udostępnione mają być kolejne usługi: mDowódOsobisty, mPrawoJazdy, mLegitymacjaStudencka i mKDR. Niewykluczone jednak, że w dalszych etapach aplikacja dostanie dodatkowe możliwości:
– mObywatel to platforma, do której można dodawać kolejne usługi. Te, które warto przekształcić w usługi mobilne, bo nie wszystkie warto. Oprócz dokumentów nie widzę przeszkód dla dodania takich opcji jak punkty karne, zgłoszenie utraty dowodu, zgłoszenie zbycia pojazdu. Pomysłów mamy sporo. – komentuje Daniel Kozłowski, zastępca dyrektora Departamentu Utrzymania i Rozwoju Systemów w resorcie cyfryzacji.
Konkretne daty wdrożenia kolejnych projektów nie zostały jednak ujawnione. Wiadomo jedynie, że aplikacja mObywatel w wersji na iOS zadebiutuje na początku 2018 roku. | CHIP