Nervana używa 32 GB szybkiej pamięci HBM2, czyli High Bandwidth Memory, co zapewnia przepustowość 8 terabitów na sekundę. Dodatkowo, Intel zaprojektował na nowo zarządzanie pamięcią, aby do końca wykorzystać możliwość w udzeniu maszynowym. Poza zwiększeniem szybkości pamięci, główną zaletą tego typu układów jest wielowątkowość. Kilka proceosrów będzie można połączyć dwunastoma dwukierunkowaymi magistralami, co dodatkowo przyspieszy obliczenia i sprawi, że układ nie będzie się “nudził”. To duża zmiana w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami opartymi na magistrali PCIe.
W przeciwieństwie do standardowych układów ASIC, Nervana będzie wykorzystywała układ FPGA. Pozwoli to przeprogramować procesor bez konieczności demontażu. Procesory Nervana będą wykorzystywane do programowania Sztucznej Inteligencji odpowiedzialnej między innymi za diagnozowanie chorób, dokładniejsze prognozowanie pogody, czy sterowanie autnomicznymi pojazdami.
Firma Nervana Systems została kupiona w sierpniu 2016 roku przez Intela za 408 milionów dolarów. Szacuje się, że do 2020 roku rynek Sztucznej Inteligencji wart będzie 46 miliardy dolarów. Poza architekturą krzemową, Intel inwestuje też w produkcję procesorów przeznaczonych do obliczeń kwantowych. W zeszłym tygodniu zaprezentowano 17 kubitowy procesor, który jest obecnie testowany w Holandii. Dyrektor generalny Intela Brian Krzanich zapowiedział, że do końca tego roku Intel stworzy 49 kubitowy procesor. | CHIP