Design i jakość wykonania
Nie oszukujmy się – VivoBook S15 jest łudząco podobny do Apple MacBook Air 13 – jest tylko większy. Asus postanowił nie wyważać drzwi, które już raz otworzył Apple i bardzo dobrze. Świetny projekt zawsze jest świetny, niezależnie od marki. Zaskakuje wielkość VivoBooka, bo wydaje się mniejszy, bliżej mu do laptopów 14-calowych. Otóż imponującą przekątną, jak na tak niewielkie urządzenie, uzyskano dzięki zastosowaniu bardzo wąskich ramek ekranu. Niewielką wagę laptop zawdzięcza m.in. temu, że obudowa wykonana jest w głównej mierze z tworzywa sztucznego. Metalowa jest jedynie zewnętrzna pokrywa ekranu, w której wycięto logo Asusa. Może plastik jest mniej szykowny niż aluminium, ale za to lżejszy. Coś za coś.
Ekran
W testowanym modelu S510UQ-BQ323T zastosowano ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD – 1920×1080 pikseli. Pokrywa ekranu, w której osadzona została matryca, wykonano z aluminium – jest dość sztywna – nie odkształca się przy próbie wyginania. Ekran VivoBook-a S15 ma bardzo wąskie ramkami – co podkreśla nazwa NanoEdge Display. Jest to odpowiedź Asusa na widoczny na rynku trend konstruowania ekranów „bezramkowych”.. Podobny zabieg zastosował wcześniej Dell w swoich modelach XPS 13 oraz 15.
Ekran Asusa VivoBook S15 ma szeroki zawias, przypominający ten stosowany w MacBooku Air, który zapewnia stabilne „trzymanie”. Podczas przenoszenia otwartego notebooka i podczas pracy „na kolanach” ekran nie chwieje się, ani nie odchyla zbytnio od pozycji, w której został ustawiony.
Niewątpliwą zaletą jest zastosowanie matowej powłoki ekranu, która ułatwia pracę w jasno oświetlonych pomieszczeniach oraz na zewnątrz podczas słonecznej pogody. Kąty widzenia są bardzo szerokie – obraz nie traci na jakości nawet gdy patrzymy na ekran z boku.
Podczas testów za pomocą kolorymetru zmierzyliśmy parametry wyświetlanego na ekranie obrazu. Maksymalna jasność wynosiła 270 cd/m2. Jest to wartość przeciętna, ale zdecydowanie do przyjęcia w tego typu urządzeniach przeznaczonych do zastosowań konsumenckich. Zmierzony kontrast metodą ANSI wyniósł 1400:1. Natomiast średni błąd odwzorowania kolorów delta E w teście Color Checker wyniósł 5,15.
Klawiatura i gładzik
Pełnowymiarowa klawiatura wyspowa charakteryzuje się płaskimi klawiszami o krótkim skoku (1,4 mm). Testowany model ma trójstopniowe podświetlenie w kolorze białym. Czarny kolor klawiszy bardzo dobrze się prezentuje i kontrastuje ze srebrnym palmrestem. Zaskakuje nas moda na umieszczanie włącznika zasilania jako klawisza w górnym prawym rogu klawiatury. W tym urządzeniu też tak jest i nic na to poradzić się nie da.
Powierzchnia gładzika jest duża i zapewnia wygodną obsługę gestów. W prawym górnym rogu znajduje się zgrabnie wkomponowany czytnik linii papilarnych, który wspiera obsługę Windows Hello.
Złącza
Asus VivoBook S15 został wyposażony we wszystkie niezbędne złącza oraz czytnik kart pamięci SD. Z lewej strony umieszczono dwa nieco już przestarzałe USB 2.0 oraz czytnik kart SD. Z prawej, poza gniazdem zasilacza, znajdziemy jedno złącze USB 3.1, wyjście HDMI, nowoczesny port USB 3.1 typu C oraz wyjście mini jack do podłączenia zestawu słuchawkowego. Niestety, zabrakło nowoczesnego interfejsu Thunderbolt 3, a także zintegrowanego z nim wyjścia DisplayPort.
Bateria
W testowanym modelu zastosowano litowo-jonową baterię o pojemności 42 Wh (3650 mAh). W czasie testów bateria podtrzymywała zasilanie przez ok. 6,5 godziny. Nie jest to rekordowy wynik, ale dość przyzwoity jak na laptopa z ekranem 15,6 cala. Producent zachwala funkcję szybkiego ładowania, która pozwala naładować baterię do 60 proc. jej pojemności w czasie krótszym niż 50 minut. Potwierdziliśmy to w czasie naszego testu – bateria od poziomu 5% do 70% ładowała się dokładnie 50 minut.
Podzespoły i konfiguracja
Asus VivoBook S15 sprzedawany jest w kilku różnych kombinacjach z procesorem Intel Core i5 lub Core i7 oraz z dyskretną grafiką – Nvidia GeForce 940MX lub z samą grafiką zintegrowaną z procesorem. W testowanej konfiguracji – S510UQ-BQ323T – nosi zarówno cechy typowego notebooka oraz nowoczesnego ultrabooka. W nasze ręce trafił model z popularnym procesorem Intel Core i5-7200U, który możemy znaleźć w wielu innych podobnych konstrukcjach. Niewątpliwą zaletą komputera jest zastosowanie szybkiego dysku SSD ze złączem M.2 (256 GB) oraz dodatkowego – tradycyjnego dysku SATA 2,5 cala o pojemności 1 TB.
Kultura pracy
Wyposażony w energooszczędne podzespoły VivoBook S15 w czasie typowej pracy jest bezgłośny i nie nagrzewa się do „odczuwalnych” temperatur. Podczas typowej pracy nie pobiera więcej niż 30 W energii. Dopiero podczas dużego obciążenia procesora i karty graficznej uruchamia się wentylator układu chłodzenia i wtedy możemy przekonać się, że laptop w ogóle jest w niego wyposażony. Nawet wtedy powierzchnia obudowy nie nagrzewa się zbyt mocno i jest wyczuwalnie ciepła od spodu tylko w „newralgicznych” miejscach, czyli tam, gdzie umieszczono podzespoły, takie jak procesor oraz układ graficzny. Przy obciążeniu w czasie testów obudowa w okolicy GPU nagrzewała się do około 41 stopni Celsjusza, a w okolicy CPU do około 35 stopni Celsjusza.
Testy wydajności
Ogólną wydajność notebooka Asus VivoBook S15 zmierzyliśmy za pomocą najnowszej wersji popularnego benchmarku syntetycznego – czyli programu PCMark 10.
Następnie dokonaliśmy testów wydajności przy pomocy programu Cinebench R15, który pokazuje jak komputer radzi sobie z renderingiem grafiki 3D.
W dalszej kolejności przeprowadziliśmy testy układu graficznego w środowisku 3DMarka. Punkty uzyskane w poszczególnych testach graficznych kształtują się następująco:
Cloud Gate: 7898
Fire Strike: 1953
Ice Storm: 51211
Time Spy: 643
Bardziej czytelnie osiągi graficzne laptopa obrazują wyniki z testów w grach. Do ich przeprowadzenia wykorzystaliśmy dwa tytuły: “Wiedźmin 3 Dziki Gon” oraz “Wallenstein The Old Blood”.
Parametry techniczne
Procesor: Intel Core i5-7500U (2,5 GHz, 2 rdzenie, 3 MB cache)
Układ graficzny: Intel HD Graphics 620
Ekran: 15,6” 192×1080 16:9 matowy
Dysk: SSD 256 GB M.2 + HDD 1000 GB SATA 5400 obr./min
Pamięć RAM: 8 GB 2133 MHz (maks. 16 GB)
Złącza: 1x USB 3.1 typu C, 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, HDMI, czytnik kart SD
Komunikacja: Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth v4.1
Bateria: 42 Wh
Masa: 1620 g
System operacyjny: Microsoft Windows 10 Home
Cena (brutto) testowanej wersji: 3599 zł
Wymiary: 361×243×18 mm