Żarówka odkryta na nowo
Nie ma nic bardziej zwyczajnego niż żarówka. Odkąd została wynaleziona w XIX w. i opatentowana w znanym obecnie kształcie przez Thomasa Edisona, nie wyobrażamy sobie, że mogłoby jej zabraknąć. Od czasu do czasu, gdy chcemy uzyskać romantyczny nastrój (np. po to, by sprawdzić o co chodzi z tym duńskim hygge) zapalamy świece. Tymczasem podobny, a nawet bardziej „kolorowy” efekt możemy osiągnąć za pomocą nowoczesnych smartżarówek LED RGB.
Przykładem takiego rozwiązania są żarówki firmy TP-Link, która znana jest głównie z produkcji urządzeń sieciowych, jak rutery Wi-Fi i karty sieciowe. Do testów otrzymaliśmy najbardziej zaawansowany model – LB130. W przypadku tej żarówki do jej obsługi nie żadnych dodatkowych urządzeń pośredniczących. Wystarczy domowe Wi-Fi oraz aplikacja mobilna (TP-Link Kasa) zainstalowana na smartfonie lub tablecie.
Żarówka TP-Link Smart Wi-Fi LED Bulb LB130 to bowiem nie zwykła żarówka, a „urządzenie sieciowe”, które obsługiwane jest przez sieć Wi-Fi. A dzięki aplikacji mobilnej można nią sterować nie tylko w sieci lokalnej, ale również z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu.
Zwykłe żarówki LED świecą „na biało”, gdy ich temperatura barwowa wynosi około 5500 K. Przy czym kupując możemy wybrać albo takie świecące żółtym ciepłym światłem o temperaturze 2500–5000 K albo tzw. „zimne”, których temperatura wynosi 6500K i więcej. W tym akurat świetle ludzie wyglądają upiornie, więc do domu nie polecamy. Natomiast w przypadku inteligentnej żarówki możemy jednym kliknięciem zmienić nie tylko temperaturę barwową, ale również kolor światła.
Sterowanie za pomocą aplikacji to w zasadzie oczywistość. Program TP-Link Kasa umożliwia trochę więcej, czyli sterowanie głosem. Tu akurat potrzebne będzie dodatkowe urządzenie, czyli Amazon Echo.
Jak na inteligentne urządzenie przystało – żarówka LB130 może działać według zaprogramowanego schematu. Aplikacja pozwala określić porę dnia i godziny, w których żarówka ma świecić oraz barwę i natężenie światła. Możemy też jednym kliknięciem uruchomić działanie wielu żarówek, programując tzw. „scenę”. Zamiast zmieniac ustawienia dla każdej żarówki z osobna, możemy np. jednym kliknięciem wyłączyć wszystkie jednocześnie lub przyciemnić światło np. gdy będziemy chcieli obejrzeć film z projektora na dużym ekranie.
Ile energii zużywa żarówka? To akurat łatwo sprawdzić. Wystarczy kliknąć w menu funkcję „Usage”, by przekonać się, ile kWh energii elektrycznej zostało zużyte przez daną żarówkę.
Dzięki zdalnej kontroli oraz możliwości programowania schematów działania żarówki możemy uzyskać znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Zaprogramowana żarówka będzie świecić tylko wtedy, gdy będzie to nam niezbędne. Wychodząc z domu możemy przestać się martwić, czy wyłączyliśmy światło.
Skuteczność świetlna i energooszczędność
Tradycyjna żarówka, fachowo zwana lampą żarową, świeci dzięki wykorzystaniu wolframowego drutu, który umieszczony jest w szklanej bańce wypełnionej gazem szlachetnym, najczęściej jest to argon. Ta prosta konstrukcja jest jednak energochłonna. Dlatego lampy żarowe wypierane są przez bardziej energooszczędne lampy LED. W nich źródłem światła są elektroluminescencyjne diody. Mają one zdecydowaną przewagę nad tradycyjną żarówką: wysoką wydajność zwaną inaczej skutecznością świetlną.
Jasność lamp określana jest obecnie wartością wyrażaną w lumenach (lm), która określa tzw. strumień świetlny przez nie wytwarzany. W porównaniu z tradycyjną żarówką lampy LED dają kilkukrotnie większy strumień świetlny w przeliczeniu na zużytą energię. W przypadku testowanej przez nas sprytnej żarówki produkcji TP-Link, zużycie 11 W daje strumień świetlny o wartości 800 lumenów. Aby tradycyjna żarówka uzyskała taki strumień świetlny, musiałaby zużyć 60 W energii.
Parametry techniczne TP-Link Smart Bulb LB130
Dopuszczalna temperatura pracy: -20 ºC~40 ºC
Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, niekondensująca
Pobór mocy: 11 W
Jasność (moc światła): 800 lm
Temperatura barwowa: 2500 K – 9000 K & RGB
Kąt świecenia: 180 st.
Mocowanie (gwint): E27
Waga: 180 g
Łączność: Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz
Aplikacja mobilna: TP- Link Kasa (Android 4.1 lub nowszy, iOS 8 lub nowszy)
Cena: 199 zł
Poza smart żarówkami TP-Link pomyślało także o inteligentnym gniazdku. To idealne uzupełnienie zestawu. Razem ze smart żarówkami to dobry wstęp do tego, by zwykłe mieszkanie zamienić w mieszkanie trochę bardziej inteligentne.
Uzupełnienie zestawu, czyli mądre gniazdko
Nasza codzienność „napędzana” jest prądem. Lodówka, pralka, żelazko, suszarka, robot kuchenny, czajnik, telewizor, komputer, konsola do gier, dziesiątki urządzeń, bez których ciężko było by nam się obyć. Coraz trudniej jest wyliczyć wszystkie domowe sprzęty podłączane do zwykłego elektrycznego gniazdka.
To z kolei ma tę wadę, że niektóre urządzenia, choćby takie jak żelazko, trzeba najpierw ręcznie podłączyć, a następnie ręcznie wyłączyć. Pytanie, które potrafi zepsuć całe wakacje brzmi “czy żelazko jest wyłączone?”. Błogosławieństwem dla zapominalskich może się więc okazać gniazdko inteligentne TP-Link Smart Plug HS110, które można zdalnie kontrolować. A na dodatek pozwoli sterować działaniem urządzeń do niego podłączonych i monitorować ich pracę. Za pomocą takiego gniazdka można sprawdzić, ile faktycznie energii zużywa pralka, lodówka, czy telewizor i policzyć koszt zużywanej przez nie energii, za pomocą wspomnianej już aplikacji TP-Link Kasa.
TP-Link Kasa, czyli zdalny pilot do inteligentnego domu
Do obsługi testowanych urządzeń niezbędna jest mobilna aplikacja TP-Link Kasa. Zarówno żarówki, jak inteligentne gniazdko firmy TP-Link pracują pod kontrolą prostej i łatwej w obsłudze aplikacji, którą możemy zainstalować na smartfonie lub tablecie. Aplikacja Kasa dostępna jest w sklepach Google Play oraz Apple App Store.
Po ściągnięciu aplikacji na telefon lub tablet (Android, iOS) musimy dodać poszczególne urządzenia. Nieskonfigurowane urządzenie podczas pierwszego uruchomienia tworzy własną sieć Wi-Fi, do której musimy się podłączyć, zmieniając połączenie Wi-Fi w ustawieniach smartfonu lub tabletu. Następnie uruchamiamy aplikację Kasa i czekamy na wykrycie urządzenia (żarówki lub gniazdka). Po nawiązaniu połączenia, konfigurujemy ustawienia, wśród których możemy wybrać np. ikonę, jaką oznaczone zostanie dane urządzenie oraz możemy zmienić jego nazwę – np. ze względu na miejsce, w którym jest ulokowane (np. salon). Pozwoli to nam później na szybkie rozróżnienie wszystkich urządzeń obsługiwanych przez aplikację. Po krótkiej konfiguracji przywracamy w telefonie połączenie z właściwą siecią Wi-Fi, do której przyłączy się także nasze inteligentne gniazdko lub żarówka. Jeżeli domowa sieć Wi-Fi umożliwia dostęp do Internetu, będziemy mogli sterować urządzeniami z dowolnego miejsca, w którym nawiążemy połączenie.
Inteligentne gniazdko – TP-Link Smart Plug Wi-Fi HS110
Dopuszczalna temperatura pracy: 0 ºC~40 ºC
Łączność: Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz
Maksymalna obciążalność prądowa: 16 A
Maksymalna moc obciążeniowa: 3,68 KW
Napięcie: 100-240 V
Wymiary (wys. x szer. x gł.): 100,3 x 66,3 x 77 mm
Waga: 132 g
Cena: 139 zł