Bezprzewodowy internet Alphabetu został już zamówiony przez rząd Indii. Dwa tysiące optycznych przekaźników zostanie zamontowanych co 20 kilometrów. Przekaźniki będą przesyłały dane z prędkością nawet 20 gigabitów na sekundę. Użytkownicy końcowi podłączą się do sieci za pomocą Wi-Fi oraz LTE. Technologia ma zastąpić dużo droższe światłowody.
Laboratorium X, należące do spółki Alphabet, już wcześniej eksperymentowało z przesyłaniem sieci. Impulsem do prac były skutki huraganu Maria. Maria zniszczyła praktycznie wszystkie stacje bazowe sieci komórkowej na wyspie Puerto Rico. We współpracy z amerykańskim operatorem AT&T Alphabet opracował przekaźniki unoszące się na balonach. Sztuczna inteligencja jest w stanie przewidzieć kierunek wiatru, dzięki czemu balony z przymocowanymi nadajnikami pozostają na wyznaczonym obszarze.
Także inne firmy pracują nad dostarczeniem szybkiego internetu w niestandardowy sposób. Już w przyszłym roku firma OneWeb umieści na niskiej orbicie 720 satelitów komunikacyjnych. Internet satelitarny najnowszej generacji pobierze dane z prędkością 200 Mb/s oraz zapewni 50 Mb/s uploadu. Natomiast SpaceX w niedalekiej przyszłości planuje umieścić na niskiej orbicie aż 4,5 tysiąca nadajników. Podobne plany ma również Samsung. | CHIP