Bezpośrednio po zainstalowaniu każdy z wymienionych złośliwych programów rozpoczynał skanowanie mobilnego systemu w poszukiwaniu zainstalowanych wcześniej przez użytkownika aplikacji bankowości mobilnej. Jeżeli wykryta została aplikacja jednego z czternastu banków “obsługiwanych” przez malware, złośliwy program imitował działanie aplikacji bankowej generując powiadomienie systemowe o rzekomej wiadomości z banku lub wymuszając logowanie do rachunku bankowego.
Perfidia tego ataku polega na tym, że cyberprzestępcy najpierw sprawdzali z jakiego faktycznie banku korzysta użytkownik, a dopiero potem “podkładali” fałszywkę w postaci np. formularza do logowania do rachunku – w ten sposób dane uwierzytelniające trafiały do przestępców. Użytkownikowi np. mBanku wyświetlało się powiadomienie wyglądające jak wygenerowane przez aplikację mBanku, a np. osobie korzystające z aplikacji Alior Banku, powiadomienie “udające” aplikację tej właśnie instytucji finansowej.
Co gorsza – jak twierdzą specjaliści firmy ESET – obie aplikacje były zdolne do przechwytywania bez wiedzy użytkownika wiadomości SMS zawierających jednorazowe kody autoryzacji transakcji online. Choć firma ESET od razu powiadomiła Google o wykrytych szkodnikach, wiadomo, że oba programy zostały pobrane przez polskich użytkowników Google Play kilka tysięcy razy.
Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z ESET powiedział: “Jak pokazują nasze dane, ponad 96% wykrytych przypadków instalacji pochodzi z Polski, pozostałe 4% mają swoje źródło w Austrii”. Jednocześnie ekspert przestrzega, że jeżeli ktokolwiek miał na swoim mobilnym urządzeniu z Androidem jedną z wymienionych aplikacji oraz korzystał z aplikacji mobilnej jednego z czternastu banków (lista na końcu materiału), to należy sprawdzić historię transakcji – możliwe że przestępcom udało się wykraść środki z konta ofiary.
Oto lista 14 aplikacji bankowych, pod które umiejętnie podszywał się opisywany malware na Androida:
- Alior Mobile
- BZWBK24 mobile
- Getin Mobile
- IKO
- Moje ING Mobile
- Bank Millenium
- mBank PL
- BusinessPro
- Nest Bank
- Bank Pekao
- PekaoBiznes24
- plusbank24
- Mobile Bank
- Citi Handlowy
To nie pierwszy raz, kiedy klienci polskich banków są atakowani w ten sposób. Całkiem niedawno miał miejsce podobny atak dotyczący głównie użytkowników aplikacji mBanku – pisaliśmy o nim w tej informacji. | CHIP