– Pierwszym kierunkiem zastosowania jest kierunek medyczny, to zastosowanie wśród pacjentów z napadami padaczkowymi. Drugim jest kierunek, w którym będziemy chcieli diagnozować poziom stresu u dzieci podczas terapii i diagnostyki autyzmu – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Paweł Soluch, prezes zarządu firmy Neuro Device Group. – Zasada działania bransoletki GSR opiera się na powiązaniu reakcji zachodzących w mózgu z obwodowym układem nerwowym. Dla przykładu, gdy zaczynamy się stresować, nasza skóra wydziela więcej potu. Ta ciecz jest wykrywana przez sensory w bransoletce, które mierzą tzw. odpowiedź psychogalwaniczną skóry. Dzięki temu jesteśmy w stanie oszacować poziom stresu.
Epilepsja jest jedną pod względem częstotliwości występowania chorobą neurologiczną, dotykającą osób w każdym wieku. Szacuje się, że w Polsce z padaczką żyje blisko 400 tysięcy osób, co stanowi około 1 proc. populacji Polaków. Rocznie diagnozuje się padaczkę u 50-70 osób na 100 000. Epilepsja jest najczęstszą chorobą neurologiczną wieku dziecięcego. Około 75 proc. rozpoznań przypada na okres od 0 do 19 roku życia.
Obecnie wynalazek Neuro Device znajduje się w fazie testów. Urządzenie powinno być dostępne na rynku w III kwartale 2018 roku. Szczególnie osobom z lekooporną wersją choroby, narażonym na jej niespodziewane ataki może znacząco poprawić komfort życia.