Masz dom? Trafisz do kolejnego rejestru

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad systemem informatycznym, w którym znajdzie się każdy z 5,5 miliona domów jednorodzinnych. Podstawową informacją będzie ta o stosowanym przez właścicieli sposobie ogrzewania. Ma to pomóc w walce ze smogiem. Ministerstwo realizuje projekt we współpracy z aktywistami Krakowskiego Alarmu Smogowego i trzema instytutami: Łączności, Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Ochrony Środowiska. Ministerstwo chce, by w rejestrze np. samorządy mogły umieszczać informacje m.in. o tym jakie gospodarstwo dostało już dotację na wymianę źródła ciepła oraz gdzie straż miejsca interweniowała, w związku z podejrzeniem o palenie śmieciami. Zgromadzone dane mają być co roku aktualizowane. Podobnie jak informacje o sieciach gazowniczych i ciepłowniczych.

Przypominamy, że 1 października weszło w życie rozporządzenie zmieniające normy emisyjne dla domowych kotłów grzewczych. Kotły, które zostały wyprodukowane do 1 października 2017 roku, będzie można wprowadzać do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018 roku. Po tym czasie nie będzie można produkować ani instalować pieców o niższej niż 5. klasa emisyjności.

Na stronie polskialarmsmogowy.pl możecie znaleźć nie tylko informacje o stanie powietrza w Polsce, ale także dane dotyczące realizacji rządowego projektu “Czyste powietrze”. Wspomniane wyżej rozporządzenie jest jedynym zrealizowanym jak na razie punktem tego programu. Pozostaje więc kupić stosowną maskę antysmogową. Ich ceny znajdziecie tutaj.

To nie urocza jesienna mgła, tylko obrzydliwy smog (fot. Portal Samorządowy)

 

Więcej:bezcatnews