LG G7 będzie miał skaner siatkówki oka?

LG G7, czyli nadchodzący flagowiec koreańskiej firmy o którym wciąż niewiele wiadomo, może okazać się dość innowacyjnym urządzeniem. A wszystko za sprawą skanera siatkówki oka. Na takie bowiem urządzenie zgłosił patent koreański producent.
LG G7 będzie miał skaner siatkówki oka?

Wykrywanie tego jak zbudowana jest siatkówka oka użytkownika wymaga m.in. zmuszenie go do spojrzenia w jasny obiekt, by wywołać określoną reakcję siatkówki (fot. GSMArena)

Skanowanie siatkówki oka jest dobrą metodą zabezpieczenia urządzenia, pod warunkiem oczywiście, że zostanie zrealizowana właściwie. Ten rodzaj skanera biometrycznego stawia przed producentem kilka dość poważnych wyzwań. W przeciwieństwie bowiem do linii papilarnych, siatkówka oka zmienia się wraz z natężeniem światła.

Aparat przedni wykryje nie tylko układ naszej siatkówki, ale też gdzie patrzymy. A to może zapewnić wiele nowych zastosowań (fot. GSMArena)

Zwykle podobne rozwiązania oparte są o sensor podczerwieni. LG rozwiązało to w nieco bardziej skomplikowany sposób. Otóż patent zakłada, że kamera normalnie używana do selfie, może przełączyć się w tryb oparty właśnie o podczerwień. Zamiast dwóch urządzeń na przedzie, LG G7 otrzyma więc jedno. W świecie w którym ramki ekranu kurczą się w smartfonach z generacji na generację, taka oszczędność miejsca nie jest bez znaczenia. Aparat przedni ma też działać jak eye-tracker, a to prowadzi do wielu ciekawych możliwości. Sterowanie wzrokiem umożliwi bowiem obsługę LG G7 także osobom niepełnosprawnym, które z różnych powodów nie mogły dotąd korzystać łatwo ze smartfonu. Bo sterowanie głosem jak działa, wszyscy wiemy.

Mam też nieodparte wrażenie, że wprowadzanie kolejnych sensorów biometrycznych do telefonów ma drugie dno. W końcu użytkownicy sami dają sobie skanować siatkówkę i zdejmować odciski palców. Byłbym niezmiernie zdziwiony, gdyby producenci nie byli zmuszani przez służby zajmujące się bezpieczeństwem do pobierania i udostępniania takiej, cudownej z perspektywy dowolnej władzy, bazy danych. | CHIP

Więcej:bezcatLGnews