Superkomputer CARMEL stara się znaleźć prawidłowości w szyfrogramie Zodiaca. Używa do tego podobnych narzędzi jak algorytmy Google’a, przetwarzające język naturalny. Co ciekawe, sztuczna inteligencja “wczuwa się” również w osobowość seryjnego mordercy. Na razie nie rozwikłała jeszcze analogowego kodu z końca lat sześćdziesiatych, ale już pisze… wiersze. CARMEL potrafi układać je w odpowiednim metrum i na zadany temat. I muszę przyznać, że brzmią przerażająco, nawet jeśli SI pisze o kotach.
Wiersz autorstwa CARMEL-a:
To push my fingers through her facial hair,
I feel the pain of being bruised and itchy,
Lying naked on a grizzly bear,
Hanging from the arms of Mary kitty.Tłumaczenie (Jacek Tomczyk):
Przeciskając palce przez jej zarost,
Czuję ból siniaków i świąd,
Leżąc nago na niedźwiadku grizzly,
Zwisając z ramion kotki Marysi.
CARMEL ma na koncie złamanie szyfru, stosowanego przez niemiecką masonerię. W 2011 roku superkomputer zaprojektowany przez zespół kryptologów i programistów, kierowany przez profesora Kevina Knighta z Uniwersytetu Południowej Kaliforni, odszyfrował XVIII-wieczny 100-stronicowy manuskrypt. Pismo zakodowane było za pomocą 90 różnych symboli, które udało się złamać metodami statystycznymi.
To nie pierwszy przypadek, kiedy sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w kryminalistyce. Zespół naukowców i dziennikarzy śledczych pod przewodnictwem Thomasa Hargrove’a szuka anomalii w zachowaniu seryjnych morderców. FBI udostępniło specjalistom akta 750 tysięcy morderstw, popełnionych od 1976 roku. Narzędzie opracowywane przez Hargrove’a ma pomóc przewidzieć kolejne cele ataków i już mu się to udaje. W 2010 AI wskazała poprawnie miejsca zbrodni tylko w oparciu o dane statystyczne, przetworzone przez inteligentny system. Możliwe zatem, że w przyszłości SI będzie zapobiegała popełnianiu przestępstw, choć zapewne w inny sposób, niż miało to miejsce w filmie “Raport Mniejszości” Stevena Spielberga. | CHIP