Zaskakujące oświadczenie ws. polskiej kryptowaluty https://t.co/UMOqUZHtZL
Po publikacji w PB ministerstwo wycofuje patronat @AnnaStrezynska pic.twitter.com/zxrAi3JeEJ— Tomasz Michalski (@chalski_m) January 17, 2018
Rozmawialiśmy z profesorem Krzysztofem Piechem, który z zaskoczeniem przyjął dzisiejsze oświadczenie Ministerstwa. Prof. Piech wyjaśnia:
— Patronat Ministerstwa był dla nas oczywiście bardzo ważny, ale niezależnie od decyzji Ministerstwa prace eksperymentalne nad projektem polskiej kryptowaluty będą trwały. Są one finansowane ze środków prywatnych — podkreśla prezes PATB. — Cyfrowy złoty może przyczynić się do podniesienia innowacyjności polskiego sektora finansowego, ułatwi ekspansję polskich banków za granicę oraz zmniejszy wydatki gospodarstw domowych.
Decyzję Ministerstwa skrytykowała też Anna Streżyńska, która została odwołana niedawno ze stanowiska ministra cyfryzacji. Od poniedziałku funkcję pełniącego obowiązki sprawuje Marek Zagórski. Prace resortu nadzoruje wciąż premier Mateusz Morawiecki. Anna Streżyńska wyraziła zdziwienie cofnięciem prac nad zastosowaniem technologii blockchain w administracji państwowej. Kryptowaluty to tylko jedno z możliwych jej zastosowań. Decyzję o wprowadzeniu narodowej kryptowaluty musiałyby i tak podjąć Narodowy Bank Polski przy wsparciu Komisji Nadzoru Finansowego.
Zaskakujące. Przecież produkty akceleratora to w zasadzie proof of concept a nie pełne wdrożenia. Miały po prostu sprawdzić czy mamy zdolność do wytworzenia przydatnych rozwiązań i jak one w poszczególnych dziedzinach zadzialają. Zakładana dlatego była różnorodność tych produktów https://t.co/E1oSu4M5r5
— Anna Strezynska (@AnnaStrezynska) January 17, 2018
Pomysł utworzenia Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain pojawił się w lipcu 2016 roku w wyniku prac powołanego przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską zespołu “Blockchain i Kryptowaluty”. Pomysłodawcą był Tomasz Kibil z firmy EY. Akcelerator zajmuje się nie tylko narodową kryptowalutą, ale także wykorzystaniem rozproszonej struktury danych blockchain do usprawnienia zadań realizowanych przez administrację publiczną.
— Ani powstanie Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, ani też jego praca nie są powiązane z rządem. O pracach Akceleratora Ministerstwo Cyfryzacji było informowane na bieżąco. Ostatnie zmiany kadrowe nieco utrudniły jednak komunikację. Akcelerator powstał dzięki grantowi uzyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju we wrześniu 2016 r. — dodaje profesor Piech.
Pisaliśmy niedawno o planach emisji narodowej kryptowaluty przez Wenezuelę. Także Estonia zamierza wprowadzić podobne rozwiązanie. Estońskie władze czują zagrożenie ze strony Rosji i starają się odwzorować publiczne rejestry i struktury państwowe w formie cyfrowej. A w tych zastosowaniach technologia łańcuchów blokowych sprawdza się znakomicie. Wielka szkoda, że rząd wycofuje się ze wspierania nowych technologii, które prędzej czy później do nas dotrą. | CHIP