Fuchsia OS to system operacyjny czasu rzeczywistego (RTOS – real-time operating system) przeznaczony do stosowania na różnego typu urządzeniach – zarówno na komputerach, tabletach, jak i smartfonach, a także na innych, zamkniętych urządzeniach klasy IoT czy wearables jako system wbudowany (embedded OS). Następca Androida? Niektórzy wróżą “fukcji” taką właśnie przyszłość, ale pewności na razie brak.
Fakt, że Google pracuje nad zastosowaniem Fuchsia OS w swoich pixelbookach potwierdza wstępne założenia o zastosowaniu tego systemu w sprzęcie różnej klasy. Fuchsia OS, w przeciwieństwie do Chrome OS-a czy Androida, nie jest systemem zbudowanym na bazie Linuksa (ściślej – jądra Linuksa), lecz na całkowicie nowym typie mikrojądra o nazwie Zircon. Kod systemu Fuchsia OS może być uruchamiany na urządzeniach z procesorami zgodnymi z platformami ARM (ARM64) oraz x86/64.
Pixelbook to oczywiście niejedyne urządzenia, które współpracują z nowym systemem. Fuchsia OS będzie można uruchomić również na dostępnych w polskich sklepach komputerach Intel NUC (sprawdź ceny tego sprzętu), czyli mini-pecetach wyposażonych w 2-rdzeniowy chip Intel Core i7-7567U 3,5 GHz, zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Plus Graphics 650 i miejsce na dwa moduły pamięci RAM DDR4 (do 32 GB łącznie) oraz przestrzeń na jeden dysk 2,5 cala i nośnik ze złączem M.2. | CHIP