Największą zaletą systemu EyeQ jest szybkość testów i ich powtarzalność. Pozwala to skutecznie zastąpić znacznie wolniejsze, ręczne testy przeprowadzone przez lekarzy. Co więcej, testy za pomocą EyeQ można przeprowadzać w dolnym miejscu, nie musi to być wyspecjalizowana placówka medyczna – sprzęt może przeprowadzać diagnostykę również w domu pacjenta, a wynik badania będzie automatycznie dostarczany do lekarza prowadzącego daną osobę.
EyeQ jest systemem elastycznym, poza podstawowymi testami wzroku, można go wykorzystać również do poprawy rozumienia czytania u dzieci. Dostępne są również testy, które mogą rozpoznawać chorobę Parkinsona, różne odmiany autyzmu, czy urazy mózgu takie jak udar.
“To pierwszy tego rodzaju system, który może generować tak niesamowity wgląd w zdrowie, wzrok i wydajność człowieka w sposób szybki, dokładny i obiektywny” powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny RightEye i współzałożyciel tej firmy Adam Gross.
Potencjalnym obszarem zastosowań urządzenia EyeQ jest także świat sportu, szczególnie w przypadku tzw. sportów kontaktowych, takich jak sporty walki, ale również piłka nożna i futbol amerykański. Po prostu wszędzie tam, gdzie zawodnicy są narażeni na wstrząsy mózgu. Dzięki trwającemu zaledwie sześć minut testowi Brain Health EyeQ, zaplecze medyczne drużyny, trener czy inna osoba odpowiedzialna za zawodnika lub zespół może bardzo szybko przeprowadzić badanie wykluczające poważniejsze konsekwencje zdrowotne u kontuzjowanego zawodnika. Raport z testu można też natychmiast przekazać zdalnie lekarzom specjalistom. | CHIP