Design i jakość wykonania
Bezramkowy LG 29UM69G-B prezentuje się efektownie. W zasadzie w przypadku tej firmy to standard. Czarna obudowa wykonana jest z tworzywa dobrej jakości, z delikatnie kontrastującą, czerwoną wstawką w podstawie monitora. Niestety, jej konstrukcja pozwala jedynie regulować kąt pochylenia ekranu w pionie. Nie ma możliwości regulacji wysokości. Monitor możemy za to powiesić na ścianie, dzięki rozmieszczonym z tyłu obudowy otworom do montażu uchwytu w standardzie VESA 75×75 mm.
Wbudowane głośniki grają nieźle, można więc zrezygnować z głośników zewnętrznych, chyba że mamy już jakieś bardzo dobrej jakości. Ale ostrzegam, nie są to głośniki dla audiofilów. Bardziej wymagającym użytkownikom proponuję zakup dobrej jakości głośników, słuchawek lub soundbara.
Złącza
Jak na nowoczesny monitor przystało testowany model wyposażono w najbardziej popularne obecnie interfejsy do przesyłania obrazu i dźwięku z komputera lub innego źródła (konsole, odtwarzacze multimedialne itp.). Zostały one umieszczone w specjalnej wnęce, prostopadle do płaszczyzny tylnej obudowy, dzięki czemu jest do nich szybki i łatwy dostęp. Oprócz HDMI i również pełnowymiarowego Display Port (DP), producent zastosował zgodne ze standardem Display Port złącze USB-C. Wspomniane złącze nie dostarczy zasilania do monitora z komputera. W tym celu musimy użyć zewnętrznego zasilacza, który znajduje się w zestawie. Poza tym dostępne jest złącze mini jack, umożliwiające podłączenie słuchawek bezpośrednio do monitora. Konstruktorzy nie zapomnieli również o złączu Kensington, które pozwala zabezpieczyć sprzęt przed kradzieżą.
Sterowanie – menu OSD, aplikacja OnScreen Control
Sterowanie funkcjami związanymi z wyświetlaniem obrazu może odbywać się na dwa sposoby: standardowo przez menu OSD oraz programowo za pomocą aplikacji OnScreen Control z poziomu systemu Microsoft Windows. Sprzętowe sterowanie odbywa się za pomocą wygodnego niewielkiego joysticka, który umieszczono pod spodem obudowy.
Sterowanie funkcjami monitora i poruszanie się po menu OSD umożliwia miniaturowy joystick. Alternatywnym sposobem na regulację ustawień wyświetlanego obrazu jest aplikacja OnScreen Control. Możemy ją zainstalować w systemie Windows. Oferuje ona dodatkowe funkcje i w odróżnieniu od menu OSD, pozwala przypisać tryb wyświetlania obrazu do poszczególnych programów. Przykładowo, gdy uruchomimy program do obróbki zdjęć, monitor automatycznie przełączy się w tryb „Foto”.
Funkcje poprawiające jakość obrazu w grach
LG 29UM69G-B to monitor skonstruowany z myślą o graczach. Świadczy o tym między innymi obsługa technologii AMD FreeSync. Szkoda, że działa ona tylko z kartami graficznymi AMD Radeon, więc posiadacze bardziej popularnych GeForce’ów obejdą się smakiem. Za to właściciele Radeonów będą mogli cieszyć się płynnym wyświetlaniem obrazu, którego odświeżanie samo dostosuje się do liczby klatek.
Wszystkie opcje ustawień dotyczących gier znajdziemy w menu OSD, pod szybko dostępnym panelem „Game Mode”. Jednym z udogodnień opracowanych z myślą o graczach, szczególnie miłośnikach tzw. „strzelanek” jest funkcja Black Stabilizer. Polega ona na automatycznym rozjaśnianiu ciemnych miejsc w wyświetlanym obrazie. Dzięki temu gracz może szybciej dostrzec czyhającego w ciemności przeciwnika.
Matryca – testy jakości obrazu
LG 29UM69G-B to monitor wykorzystujący panel IPS o natywnej rozdzielczości 2560 x 1080 pikseli i proporcjach 21:9. Obraz odświeżany jest z maksymalną częstotliwością 75 Hz. Typowy czas reakcji matrycy wynosi 5 ms (Gray to Gray). Może on zostać przyspieszony dzięki funkcji – 1 ms Motion Blur Reduction. Według deklaracji producenta typowa jasność wynosi 250 cd/m2, a typowy kontrast 1000:1. Sprawdziliśmy to w czasie testów przy użyciu kolorymetru oraz programu HCFR. Zmierzona jasność maksymalna wynosiła 243 cd/m2, natomiast średnia jasność zmierzona metodą ANSI (w 9 punktach) wyniosła 220 cd/m2.
Pomiary w teście Color Checker wykazały dość słabe odwzorowanie kolorów w trybie „Custom” przy domyślnych ustawieniach. Jednakże monitor LG ma duże możliwości regulacji parametrów wyświetlanego obrazu. Oprócz standardowych opcji zmiany jasności, kontrastu i korekcji gamma, możemy dzięki funkcji „Six Color” regulować parametry Hue (odcień) oraz Saturation (nasycenie) dla każdej z sześciu barw RGB CMY (czerwony, zielony, niebieski, cyjan, magenta, żółty). Po przeprowadzonej kalibracji monitora zmierzony błąd odwzorowania kolorów deltaE 2000 wyniósł 2,49 i jest to bardzo dobry wynik. Najlepsze monitory mogą się pochwalić wynikami poniżej 2, ale w tej klasie urządzeń większość konkurentów wypada słabiej.
Pobór energii
Oprócz jakości obrazu wyświetlanego przez LG 29UM69G-B sprawdziliśmy również zużycie energii elektrycznej. W trybie ustawień domyślnych i pracy z edytorem tekstu monitor pobierał około 26 W energii. Jest to wartość zbliżona do deklarowanego poboru energii, którą producent zawarł na etykiecie ErP.
Zalety panoramy, wady zakrzywienia
Jak to zwykle bywa ultraszeroki ekran ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ja mogę zaliczyć się do tych pierwszych, choć nie jestem bezkrytyczny. Jako niedzielny gracz, lubiący przede wszystkim spokojną rozgrywkę w gry typu „Cywilizacja”, z rzadka zapuszczam się w cyfrowe uniwersum “Wiedźmina” albo postrzelam w “Counter-Strike Global Offensive”. Może dlatego jestem pod wrażeniem „szerszego” widoku w grach, jaki oferuje testowany LG. Taki kadr pozwala na szybsze zlokalizowania przeciwnika i wydaje się być równie nieodzowny podczas rozgrywki, jak dobra mysz i klawiatura, bez których jesteśmy wyraźnie słabsi w elektronicznej potyczce, szczególnie w grach typu FPS. Ale jako fan Netflixa i seriali przyznaję, że irytują mnie szerokie pasy czerni, które widnieją po obydwu stronach ekranu.
Dzieje się tak, gdyż większość materiałów filmowych – zarówno seriali, jaki i filmów fabularnych dekodowana jest przez serwisy VOD w formacie 16:9, czyli o tej samej wysokości, ale mniejszej szerokości. To o tyle frustrujące, że oryginalnie większość produkcji filmowych realizowana jest w formacie… 21:9.
Ultra szeroki ekran zapewnia lepszą obserwację „pola walki”. Jest nieocenioną pomocą dla gracza na równi z szybką myszką oraz precyzyjną klawiaturą.
Wbrew pozorom szeroki ekran, taki jak LG 29UM69G-B (tu sprawdzicie aktualną cenę), przyda się nie tylko graczom. Wygodnie będzie się z nim pracować wszystkim tym osobom, które używają programów, których narzędzia uruchamiane są w osobnych oknach lub na paletach narzędziowych. Zalety “panoramy” docenią więc osoby zajmujące się montażem wideo lub edycją grafiki (o ile nie przeszkadza im kiepskie odwzorowanie kolorów, o którym wcześniej pisałem). Dodatkowa przestrzeń pozwoli lepiej pracować na podzielonym ekranie, gdy umieścimy obok siebie dwa otwarte okna programów – np. edytor tekstu i przeglądarkę internetową. | CHIP
Dane techniczne:
Długość przekątnej ekranu | 29 cali |
Proporcje/ rozdzielczość ekranu | 21:9/2560×1080 |
Powłoka ekranu | matowa |
Jasność | 250 cd/m2 (typowa) |
Współczynnik kontrastu | 1000:1 |
Kąt widzenia | 178/178 stopni |
Czas reakcji | 5 ms |
Głośniki | 2x 5 W |
Pobór energii (etykieta energetyczna) | 28 W |
Złącza | 1x HDMI, 1x DisplayPort, 1x USB-C (DisplayPort) |
Masa (bez podstawki/z podstawką) | 5 kg/5,5 kg |
Cena | 1 399 zł |
Info | http://www.lg.com/pl/monitory/lg-29UM69G-B |