5. Elementary OS
Stylistyka Elementary OS przypadnie do gustu użytkownikom systemów Apple. Celem twórców było stworzenie dystrybucji Linuxa, która będzie przede wszystkim estetyczna dzięki prostocie interfejsu graficznego. Elementary OS został stworzony na bazie Ubuntu, a środowisko graficzne o nazwie Pantheon to tak naprawdę zmodyfikowany GNOME. To, co dla niektórych jest zaletą, dla innych będzie wadą. Elementary OS to system dla osób, które lubią prostotę i korzystają z komputera do prostych, codziennych zadań.
Elementary OS jest dostępny w wersji 0.4.1. Loki na stronie projektu.
4. Ubuntu
O ile Elementary OS jest oparty na Ubuntu, to popularny system oparcyjny oparty jest na Debianie. Zaletą Ubuntu jest społeczność i cyklicznie wprowadzane kolejne wersje systemu operacyjnego przez firmę Canonical. Najnowsza nosi nazwę Bioniczny Bóbr i pisał o niej Krzysztof Bogacki w obszernym artykule w CHIP-ie. Ubuntu ma własny menadżer pakietów, jednak działają na nim również programy stworzone z myślą o Debianie.
Obecna stabilna wersja Ubuntu to 17.10 i nosi nazwę Artful Aardvark
3. Fedora
Inną gałęzią dystrybucji Linuxa są te wywodzące się z Red Hata. Najpopularniejszą z nich jest bez wątpienia Fedora, która jest wykorzystywana zarówno na desktopach jak i w zastosowaniach serwerowych. Projekt rozwijany jest dzięki wsparciu firmy Red Hat, która oferuje też komercyjną wersję swojego systemu operacyjnego pod nazwą Red Hat Enterprise Linux. Fedora ma być w założeniu systemem innowacyjnym. W kolejnych dystrybucjach pojawiają się rozwiązania, które do innych dystrybucji trafiaja z opóźnieniem.
Fedora jest dostępna do pobrania w wersji 27.
2. Manjaro Linux
System operacyjny Manjaro pracuje w środowiskach graficznych KDE, XFCE i GNOME. Oparty jest na Arch Linuxie, jednak w przeciwieństwie do niego jest bardziej przyjazny dla użytkownika. Manjaro ma własne repozytorium oprogramowania o nazwie AUR, jednak może korzystać także z menadżera pakietów Arch Linuxa o nazwie Pacman. Twórcy Manjaro chcą, aby pozostał kompatybilny z Arch Linuxem przy jednoczesnym zapewnieniu jak największej intuicyjności obsługi.
Manjaro można pobrać w wersji 17.1.6 ze strony projektu.
1. Mint
Linux Mint podobnie jak Elementary OS jest oparty na Ubuntu. Jego twórcy wykorzystują także zamknięte oprogramowanie, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z wielu kodeków audio i wideo od razu po zainstalowaniu systemu operacyjnego. Ta filozofia stoi w sprzeczności z konserwatywnym podejściem firmy Canonical, która w Ubuntu umieszcza tylko oprogramowanie na wolnych licencjach. Mint przyciąga użytkowników prostotą i menadżerami graficznymi, dzięki którym w większości przypadków po prostu “przeklikamy się” do optymalnych ustawień systemu.