Tego kultowego tytułu akurat w Internet Archive nie znajdziemy, ale warto spojrzeć na inne produkcje, które w Polsce nigdy nie były dostępne. Wśród ponad 70 pozycji znajdziemy m.in. logiczną grę “Merlin: The Electronic Wizard” (pozbawioną wyświetlacza), popularne “Tamagotchi” (gdzie gracz opiekuje się zwierzątkiem), mobilny wariant “Contry” (znanej posiadaczom Pegasusa) czy Pac-Mana (zamkniętego w formie miniaturowego automatu do gier). We wszystkie można zagrać bezpłatnie, bezpośrednio w przeglądarce. Część nie działa na smartfonach, zatem, przeglądając stronę Internet Archive z urządzeń mobilnych, możecie nie znaleźć ich na liście.
Pierwsze elektroniczne gry przenośne wydał w 1976 roku – Mattel. Były to “AutoRace” i “Football”, które przyniosły firmie zarobek rzędu 400 milionów dolarów. Trzy lata później Milton-Bradley wyprodukował pierwszą przenośną konsolę z wyświetlaczem LCD i wymiennymi kartridżami – Microvision. Dopiero w 1981 na rynku pojawiło się urządzenie z czterokierunkowym przyciskiem, umożliwiającym poruszanie się postaci, był to “Cosmic Hunter”. Prawdziwy boom przypadł na koniec dekady, w 1989 roku w Japonii wyszedł Game Boy, sprzedany na całym świecie w liczbie 118 milionów egzemplarzy.
Internet Archive to organizacja non-profit, gromadząca i udostępniająca bezpłatnie rozmaite multimedia, które są w “domenie publicznej” lub mają licencję Creative Commons. Na stronie jest też funkcja Wayback Machine, umożliwiającą obejrzenie archiwalnych wersji sporej części stron www. | CHIP