Bogata konfiguracja i duże możliwości
Do testów otrzymaliśmy model Fujitsu Lifebook U937 wyposażony w procesor Intel Core i7-7600U. Jest to niskonapięciowa jednostka siódmej generacji z serii U, która nosi kodową nazwę Kaby Lake. Procesor ma dwa rdzenie (cztery wątki) i pracuje nominalnie z zegarem 2,8 GHz, który w trybie turbo może zostać podniesiony do 3,9 GHz. Do generowania obrazu komputer wykorzystuje zintegrowany z procesorem układ graficzny Intel HD Graphics 620. Do instalacji programów w systemie operacyjnym oraz zapisu danych testowy model wykorzystywał dysk SSD z interfejsem SATA III w postaci modułu M.2 o pojemności aż 512 GB. Jest on znacznie szybszy niż „tradycyjne” HDD, ale wyraźnie wolniejszy niż SSD z interfejsem PCIe NVMe (dostępne w opcji). Poza tym notebook korzysta z niskonapięciowej pamięci operacyjnej RAM DDR4 taktowanej zegarem 2400 MHz. Jest ona częściowo wlutowana w płytę główną – 4 GB. Dodatkowo dostępny jest jeden slot SO-DIMM, w którym umieszczono moduł o pojemności 8 GB, czyli łącznie do dyspozycji mamy 12 GB pamięci RAM. Maksymalnie można w nim umieścić moduł o pojemności 16 GB, co da łącznie 20 GB pamięci RAM.
Poza tym znajdziemy w tym modelu czytnik kart procesorowych Smart Card, czytnik biometryczny skanujący układ naczyń krwionośnych w dłoni (Palm Secure) oraz wbudowany modem LTE. Gdyby nie pewne braki, można by określić Lifebooka U937 jako model „wszystko mający”.
Obudowa – niezwykle lekka i solidna
Fujitsu Lifebook U937 urzeka lekkością, a zarazem solidnością wykonania i użytych materiałów. To właśnie materiał – stop magnezu, użyty do jego konstrukcji jest odpowiedzialny za połączenie cech, które połączyć trudno, czyli lekkości z wytrzymałością. Choć nie jest to jedyny tego typu lapotop. Na rynku znajdziemy konkurencyjne rozwiązania, które wykorzystują zarówno stop magnezu (Toshiba Portege X20W-D), jak i włókno węglowe (Lenovo ThinkPad X1 Carbon). Powierzchnia obudowy U937 ma lekko „chropowatą” strukturę, nie jest gładka, co sprzyja utrzymaniu jej w czystości.
Konstrukcja Lifebooka U937 została wyposażona w klapki serwisowe. Mimo to dostęp do wnętrza jest możliwy – po odkręceniu tuzina śrubek możemy zdjąć całą dolną pokrywę, by dotrzeć do wszystkich podzespołów komputera. W przypadku kompaktowych laptopów nie jest to standard.
Porty i złącza – sprytne pomysł na brak miejsca
Jak na ultrasmukły i lekki laptop Lifebook U937 może się pochwalić sporym zestawem portów i złączy, które zostały rozmieszczone w przemyślany sposób.
Stacja dokująca – rozszerzona funkcjonalność
Niezależnie od liczby portów producent do zestawu z komputerem dodatkowo oferuje „stację dokującą”. Jest ona podłączana do komputera za pomocą złącza USB 3.1 typu C. Dzięki temu wystarczy jeden kabelek i nasz notebook może wyświetlić obraz na dużym ekranie monitora lub projektora, mieć podpięte różne urządzenia peryferyjne, jak zewnętrzna klawiatura, myszka, drukarka, itd. Do stacji dokującej możemy podłączyć aż trzy wyświetlacze obrazu – do dyspozycji mamy złącza: HDMI, Display Port oraz klasyczny D-Sub (VGA).
Bezpieczeństwo przede wszystkim – szyfrowanie, biometria, vPro
Ultrabook Fujitsu wyróżnia się bardzo wysokim poziomem sprzętowego bezpieczeństwa. Testowany model ma wbudowany czytnik układu naczyń krwionośnych dłoni – PalmSecure, czytnik kart procesorowych Smart Card oraz moduł szyfrujący TPM 2.0. Do tego procesor z technologią vPro i system Windows 10 Pro zapewniają najwyższy poziom kontroli nad bezpieczeństwem komputera i danych w nim zapisanych. Rzadko który konkurent może się pochwalić takim poziomem zabezpieczeń.
Klawiatura, touchpad, głośniki
Klawiatura zastosowana w testowanym modelu ma typowy dla tej klasy wyspowy układ klawiszy. Przyciski wykorzystują membranowe przełączniki o dość krótkim, ale wyczuwalnym skoku (1,2 mm). Charakterystyka pracy klawiatury można ogólnie określić jako „twardą”, aczkolwiek komfort pisania jest akceptowalny, choć wymaga przyzwyczajenia. Klawiatura nie jest tak ergonomiczna, jak w Lenovo ThinkPad X1 Carbon (kształt klawiszy), ale za to rozmieszczenie i rozmiar np. klawisza Enter oraz praktyczne wkomponowanie klawiszy strzałek z delikatnym przesunięciem ku dolnej krawędzi obudowy, sprawiają, że mimo wszystko jest ona wygodna.
Trochę mały jest touchpad, dodatkowo zmniejszony poprzez wyodrębnienie „przycisków myszy”. W konkurencyjnych konstrukcjach są one zintegrowane z powierzchnią touchpada (Lenovo, Toshiba). Natomiast sama powierzchnia jest odpowiednio gładka i zapewnia wygodne i precyzyjne przesuwanie kursora na ekranie.
Prawie dwa w jednym – dotykowy i jasny ekran
Fujitsu Lifebook U937 w testowanej przez nas wersji miał ekran dotykowy. Niestety nie jest on ani odłączany od korpusu, ani odchylany do tyłu o 360 stopni, choć można go odchylić o ok. 170 st. Za to możemy używać w łatwy sposób różnego rodzaju gestów wprost na powierzchni ekranu, zamiast na niewielkim touchpadzie.
Przekątna ekranu Fujitsu Lifebook U937 wynosi dokładnie 13,3 cala. Pokrywa ekranu jest bardzo sztywna i nie odkształca się ani przy próbie wyginania ani przy silnym nacisku na jej powierzchnię. Podobnie jak w przypadku testowanej wcześniej Toshiby Portégé X20W-D, ekran ma powłokę matową.
Matryca ekranu wykonana w technologii IPS została wyprodukowana przez LG Display. Do jej największych zalet należy bardzo szeroki kąt widzenia. Niezależnie pod jakim katem spojrzymy na ekran, obrazu będzie tak samo wyraźny. Poza tym ekran jest bardzo jasny i czytelny, nawet podczas pracy na zewnątrz w słoneczny dzień.
Do pomiarów parametrów ekranu wykorzystaliśmy kolorymetr X-Rite ColorMunki oraz program HCFR. Na ich podstawie otrzymaliśmy następujące wyniki:
Maksymalna zmierzona jasność: 364 cd/m²
Kontrast (ANSI): 1333:1
Błąd odwzorowania kolorów ΔE 2000: 9,55
Wydajność – benchmarki syntetyczne i gry
Moc obliczeniową w powodzeniem wystarczy do typowych zadań, jakie zazwyczaj wykonuje komputer biznesowy. Ogólną wydajność sprawdzaliśmy za pomocą syntetycznych benchmarków, które oceniają moc obliczeniową procesora oraz układu graficznego.
Na pierwszy ogień poszedł popularny Cinebench R15, gdzie testowany Fujitsu osiągnął wynik 309 punktów w kategorii CPU. Dla porównania testowany wcześniej wydajny laptop dla graczy marki Hyperbook z czterordzeniowym procesorem Intel Core i7 z serii HQ osiągnął wynik 734 pukty.
W dalszej kolejności Fujitsu Lifebook U937 został oceniony przez najbardziej popularny obecnie benchmark dla komputerów PC, czyli PC Mark w wersji 10. Ogólny wynik 3783 punkty jest wyraźnie lepszy od testowanych nieco wcześniej konkurencyjnych ultramobilnych notebooków od Lenovo i Toshiby.
W testowanym modelu użyty został dysk SSD z interfejsem SATA III, który niestety jest ograniczony jego przepustowością, co widać na wynikach testu w aplikacji CristalDiskMark. Zmierzona prędkość odczytu wyniosła 548 MB/s, a zapisu 523 MB/s. Na szczęście można zamówić wersję z dyskiem NVMe, która nie ma tych ograniczeń.
Wprawdzie uważam, że uruchamianie gier na sprzęcie tej klasy mija się z celem, to jednak pokusiłem się o to, by sprawdzić, czy w jakieś gry pograć się da. Otóż mogą to być np. “Sims 4”, choć odtwarzane będą raczej na granicy płynności. “Wiedźmin 3” przypominał pokaz slajdów.
Zużycie energii i czas pracy na baterii
Energooszczędne podzespoły (niskonapięciowy procesor, dysk SSD) zastosowane w konstrukcji testowanego notebooka zapewniają niskie zużycie energii. Podczas typowej pracy pobór prądu wynosił zaledwie 20 W. Dzięki tak znikomym zapotrzebowaniu energii elektrycznej wbudowana bateria o pojemności 50 Wh pozwala na całodniową pracę bez konieczności szukania gniazdka elektrycznego. Czas pracy na baterii to główny wyznacznik komfortu pracy i domena każdego ultrabooka. Producent deklaruje czas pracy na baterii dochodzący do 11 godzin przy symulowaniu pracy biurowej. Sprawdziliśmy to używając tego samego oprogramowania BAPCo MobileMark 2014, co producent. Uzyskaliśmy 672 minuty, więc niemal dokładnie tyle i podaje karta katalogowa tego modelu.
Poza tym sprawdziliśmy, jak długo testowany notebook może odtwarzać plik wideo zapisany na dysku. Wynik to niemal siedem godzin (415 minut) ciągłego wyświetlania filmu. To wystarczy, by w służbowej podróży obejrzeć kilka odcinków ulubionego serialu albo trzy pełnometrażowe filmy. Jak na laptop ważący mniej niż kilogram, to świetny wynik.
Emisja ciepła i hałasu
Smukła obudowa chłodzona jest pojedynczym wentylatorem, który przeważnie pozostaje nieaktywny w trakcie „spokojnego” użytkowania komputera. Nawet podczas wytężonej pracy i w trakcie pomiarów wydajności nie zanotowaliśmy efektu przegrzewania ani specjalnego nagrzewania się testowanego notebooka Fujitsu. Podczas typowej pracy temperatura w najbardziej „gorących” miejscach nie przekraczała 32 st. C. Natomiast przy wysokim obciążeniu pirometr wskazywał maksymalnie 42 stopnie. Gorzej wypada kwestia głośności, a raczej uciążliwości dźwięku wydawanego przez łożysko wentylatora, chłodzącego wnętrze obudowy.
Lifebook U937 na tle konkurencji
W ostatnim czasie do naszej redakcji zawitały ciekawe modele z segmentu ultrabooków biznesowych. Wcześniej testowaliśmy Toshibę Portege X20W-D oraz Lenovo ThinkPada X1 Carbon. Każdy z tych notebooków ma swoje mocne strony. Przyjrzyjmy się, jak wypada Fujitsu Lifebook U937 w porównaniu z konkurentami.
Okazuje się, że wspólną cechą każdej z tych trzech modeli jest obudowa ze stopu magnezu, który zapewnia lekkość i wytrzymałość konstrukcji. Poza tym wszystkie bazują na niskonapięciowych procesorach Intel Core siódmej generacji z serii U. W porównaniu z Lenovo i Toshibą nasz bohater wypada słabiej pod względem czasu pracy na baterii. Nie bez powodu – Lenovo ma większą baterię, a Toshiba mniejszy ekran i słabszy procesor. Za to Lifebook U937 góruje pod względem lekkości – waży o niemal 100 gram mniej niż mniejsza Toshiba. Poza tym wykazuje się najwyższą ogólną wydajnością – wynik w benchmarku PCMark 10 jest lepszy o ponad 10 proc.
Specyfikacja | Fujitsu LifeBook U937 | Lenovo ThinkPad X1 Carbon (5 gen.) | Toshiba Portege X20W-D |
Przekątna ekranu | 13,3 | 14 | 12,5 |
Rozdzielczość ekranu | 1920×1080 | 1920×1080 | 1920×1080 |
Obsługa dotyku | tak | nie | tak |
Procesor | Intel Core i7-7600U (2,8 – 3,9 GHz) | Intel Core i7-7500U (2,7 – 3,5 GHz) | Intel Core i5-7200U (2,5 – 3,1 GHz) |
Karta graficzna | Intel HD Graphics 620 | Intel HD Graphics 620 | Intel HD Graphics 620 |
Pamięć RAM [GB] | 12 | 16 | 8 |
Modem 4G | tak | tak | nie |
Podświetlana klawiatura | nie | tak | tak |
Pojemność baterii | 50 Wh | 57 Wh | 48 Wh |
Czas pracy na baterii [h] – symulacja pracy biurowej | 11 | 15 | 14 |
Grubość obudowy [mm] | 16 | 16 | 15 |
Konstrukcja obudowy | stop magnezu | stop magnezu, włókno węglowe | stop magnezu |
Masa [g] | 971 | 1125 | 1089 |
Cena [zł z VAT] | 8770 | 8000 | 5500 |
Testy wydajności | Fujitsu LifeBook U937 | Lenovo ThinkPad X1 Carbon (5 gen.) | Toshiba Portege X20W-D |
PC Mark 10 | 3783 | 3280 | 3051 |
3D Mark Time Spy | 378 | – | 378 |
Fujitsu do oferty wprowadza już następcę, testowanego modelu, który nazywa się… Lifebook U938. Będzie się on różnił jedynie nowszymi procesorami Intel Core 8-ej generacji, co poniekąd oznacza cyfra osiem w nazwie modelu. Wszystkie pozostałe parametry, w tym waga poniżej kilograma, zostały zachowane.
Dane techniczne
Procesor | Intel Core i7-7600U |
Liczba rdzeni/wątków | 2 rdzenie / 4 wątki |
Częstotliwość | 2,8 GHz / 3,9 GHz Turbo |
Pamięć RAM | 12 GB (4 GB zintegrowane z płytą główną + 1x 8 GB SO-DIMM), maks. 20 GB |
Ekran | 13,3″ (1920×1080), IPS, dotykowy, matowy, 300 cd/m2 |
Układ graficzny | Intel HD Graphics 620 |
Nośnik danych | 512 GB SSD M.2 (SATA III) |
Łączność | LAN, Wi-Fi Intel Dual Band Wireless-AC8265 11 AC, Bluetooth 4.2, modem LTE Sierra Wireless EM7455 |
Wejścia-wyjścia | 2 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Type-C, audio |
Akumulator | litowo-polimerowy, 4-komorowy o pojemności 50 Wh |
Wymiary | 309,3 x 213,5 x 15,5 mm |
Masa | 930 g (970 g z dotykową matrycą) |
System operacyjny | Microsoft Windows 10 Pro 64-bit |
Gwarancja | 24 miesiące (maks. 60 miesięcy) |
Cena | 8 770 zł |
Info | http://www.fujitsu.com/pl/products/computing/pc/notebooks/lifebook-u937/ |