W poniedziałek na okładce CHIP-a wojennego robota zastąpi – bioniczny bóbr

W ciągu ostatnich kilku tygodni z różnych perspektyw pisaliśmy o linuxowych systemach operacyjnych i o dystrybucji Ubuntu. Wszystko w związku z premierą najnowszej wersji tego ostatniego, która miał miejsce w czwartek. Jutro finałowa część cyklu, dotyczącego oprogramowania open source. Krzysztof Bogacki i Jacek Tomczyk szeroko opiszą historię systemu Ubuntu, kulisy jego powstawania oraz dzisiejszą sytuację dystrybucji i perspektywy, jakie przed nią stoją. W naszym artykule przeczytacie jutro m.in. o tym, że…

Twórca systemu Ubuntu, południowoafrykański przedsiębiorca, Mark Shuttleworth, sprzedał w 2000 roku swoją firmę Thawte, zajmującą się cyberbezpieczeństwem. Co zrobił ze skromną kwotą 575 milionów dolarów? Został drugim w historii kosmicznym turystą. Po kilkudniowej wycieczce na ISS, Shuttleworth wrócił na Ziemię. Dosłownie i w przenośni. Założył nową firmę: Canonical Ltd. Zarejestrował ją nie w rodzimym RPA a na Wyspie Man, leżącej pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią. Shuttleworth przyjął obywatelstwo wyspy. Po przeprowadzce do Europy było mu łatwiej zebrać wykwalifikowany zespół, co też uczynił. I rozpoczął pracę nad pierwszym wydaniem Ubuntu…

Więcej jutro rano w CHIP-ie. Artykuł będzie ilustrowała kolejna praca autorstwa Piotra Sokołowskiego. Jej szkic poniżej.

Bioniczny Bóbr, czyli Bionic Beaver, to część nazwy dostępnego od kilku dni nowego wydania Ubuntu, oznaczonego jako 18.04 LTS (rys. Piotr Sokołowski)
Więcej:bezcatnews