W iOS 12 pojawi się biblioteka programistyczna ARKit 2.0, która pozwoli oglądać tę samą scenę na dwóch różnych urządzeniach. W ten sposób gry i programy tworzone przy jej pomocy i wykorzystujące możliwości rozszerzonej rzeczywistości będą jeszcze bardziej interaktywne. Apple współpracuje m.in. z Adobe, aby twórcy mogli w łatwy sposób wykorzystywać elementy z Creative Cloud w swoich produkcjach. Pojawią się też aplikacje do układania klocków Lego.
Apple zapowiedziało system operacyjny macOS w wersji Mojave. Jego nazwa pochodzi od pustyni w Kalifornii. Koncern z Cupertino chce, aby macOS i iOS były ze sobą bardziej powiązane. Z tego powodu firma pracuje nad dostarczeniem programistom narzędzi do łatwiejszego portowania (przenoszenia) aplikacji z iOS-a na macOS. Te pojawią się jednak najwcześniej za rok. macOS otrzyma tryb nocny, w którym łatwiej dostrzeżemy w ciemności poszczególne elementy interfejsu. Funkcja z pewnością przyda się także grafikom.
AppleTV będzie obsługiwał Dolby Atmos. Oznacza to, że inteligentne telewizory Apple będą jako jedyne wspierały zarówno Dolby Vision jak i Dolby Atmos. Gigant inwestuje też w produkcję własnych programów. Firma wydała na ten cel ponad miliard dolarów. Powstaje m.in. zrestartowana seria “Niesamowitych historii” Stevena Spielberga i 11 innych seriali, które widzowie zobaczą najwcześniej w marcu 2019 roku.
Konferencja programistyczna Apple potrwa do piątku. Na razie nowości nie zachwycają. Ot, kilka usprawnień dla już istniejących urządzeń, aplikacji i systemów operacyjnych. Raczej nie spodziewałbym się, że w tym roku przetrzemy oczy ze zdumienia, słysząc o “jeszcze jednej rzeczy”. To prędzej stanie się za rok, kiedy Apple dopracuje swoje nowe urządzenia ze składanymi ekranami, o których pisaliśmy w CHIP-ie. Do tego czasu koncern zapewne będzie bacznie przyglądał się ruchom konkurencji i przygotowywał do większej integracji sprzętu i oprogramowania. Na pewno dużym wydarzeniem byłoby wprowadzenie zgodności z Androidem, jednak biorąc pod uwagę dotychczasową politykę Apple, raczej nie należy na to liczyć. | CHIP