Jednak zmiana protokołu bezpieczeństwa nie jest procesem, który wprowadza się z dnia na dzień. Przede wszystkim na rynku muszą pojawić się urządzenia, które obsłużą WPA3 – rutery, komputery, smartfony i inne urządzenia wykorzystujące Wi-Fi. Proces ich certyfikacji dopiero się rozpoczął, dlatego pierwsze maszyny kompatybilne z nowym standardem pojawią się w przyszłym roku. Adaptację protokołu powinna przyśpieszyć nowa generacja Wi-Fi 802.11ax, która zadebiutuje za kilka miesięcy.
Na nowy standard szyfrowania musieliśmy długo czekać. WPA2 weszło do użytku w 2004 roku, a zatem w czasach kiedy dopiero co rozpoczynaliśmy korzystanie z technologii Edge, a YouTube jeszcze nie istniał. Od tamtej pory zmienił się nie tylko internet, ale też cyberzagrożenia. O tym że WPA2 miało groźne luki przekonaliśmy się m.in. w ubiegłym roku, kiedy ujawniony został atak o nazwie KRACK pozwalający zarażać sieć i manipulować danymi.
A przy okazji zapowiedzi WPA3, Wi-Fi Alliance ogłosiło też funkcję Easy Connect polegającą na automatycznym podłączaniu urządzeń do sieci przez zeskanowanie kodu QR. To ma uprościć podłączanie do rutera akcesoriów pozbawionych ekranu. | CHIP