ThinkPad P1 prezentuje się… cóż, jak ThinkPad. Komputery z tej serii są, mówiąc delikatnie, bardzo konserwatywne stylistycznie. P1 nie jest wyjątkiem. Producent chwali się, że jest to najlżejsza i najcieńsza mobilna stacja robocza, w której wydajność nie padła łupem miniaturyzacji. Poza tym zasilacz nowej stacji roboczej jest o 35 procent mniejszy, niż we wcześniejszych konstrukcjach Lenovo. Wewnątrz znajdują się procesory Intel Core i9 lub Intel Xeon. W przypadku konfiguracji z tymi ostatnimi laptop może być wyposażony także w pamięci RAM z ECC. ThinkPad P1 obsługuje do maksymalnie 64 GB pamięci. Do wyboru są konfiguracje z układami graficznymi NVIDIA Quadro P1000 lub P2000.
Wrażenie robi też podsystem pamięci masowej. Lenovo przewiduje do 4 TB miejsca na dane na dyskach SSD w formie kości M.2. To prawdopodobnie oznacza jeden lub dwa nośniki korzystające z kontrolera PCIe, pozostałe zaś SATA. To oczywiście przypuszczenie – tak szczegółowych danych producent jeszcze nie podał.
Ponieważ ThinkPad P1 to maszyna w znacznym stopniu przeznaczona dla osób tworzących treść video, grafików 3D, architektów, duże znaczenie ma ekran. Stacje robocze Lenovo zwykle mogą pochwalić się bardzo dobrymi panelami i nie inaczej jest tutaj. Producent podaje, że 15-calowy ekran o rozdzielczości 4K, zamontowany w P1 pokrywa 100 procent palety barw Adobe RGB.
Drugą zapowiedzianą dziś mobilną stacją roboczą jest model ThinkPad P72. Większy, 17-calowy, wyposażony w procesory Intel Core i9 lub Xeon, karty graficzne do NVIDIA Quadro P5200 włącznie i obsługujący do 128 GB pamięci RAM, P72 to już bardziej typowa stacja robocza. Waży 3,4 kg, zatem do lekkich nie należy, ale też nie tego się od niego oczekuje. Tu także znajdziemy matrycę IPS o rozdzielczości 4K, pokrywającą 100 procent palety barw Adobe RGB.
Obydwie mobilne stacje robocze wyposażono w dwa gniazda Thunderbolt 3, co pozwoli na podłączenie wielu urządzeń jednocześnie dzięki korzystającym z tego interfejsu stacjom dokującym. Cena nowych laptopów nie jest niska. ThinkPad P1 w najtańszej konfiguracji został wyceniony na 1949 dolarów, a ThinkPad P72 na 1799 dolarów. To, w przeliczeniu na złotówki, 7260 i 6699 złotych. Mowa wyłącznie o podstawowych konfiguracjach. Ceny tych najbardziej zaawansowanych z pewnością zdołają przekroczyć 20 tysięcy złotych. | CHIP