Oparcie własnych aplikacji o chumrę obliczeniową, pozwala na bardzo szybkie zbieranie informacji zwrotnych od użytkowników i wprowadzanie ich w życie. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Pivotal Software, na próbie 1659 pracowników działów IT w firmach z 6 krajów z branż bankowej, ubezpieczeniowej, motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, a także w handlu detalicznym. Najchętniej z usług w chmurze korzystają firmy ze Stanów Zjednoczonych.
Aż 45 procent z wziętych pod uwagę firm z USA wykorzystuje rozwiązania w chmurze obliczeniowej. Pod tym względem bardzo dobrze sobie radzą też takie kraje jak Australia (38 procent), Japonia i Singapur (po 37 procent). Natomiast nieco niższe wskaźniki przystosowania infrastruktury do działania w chmurze wskazali przedsiębiorcy z Europy. W Niemczech i w Wielkiej Brytanii w ten sposób działa około 31 procent aplikacji (Polska w tym badaniu nie była uwzględniona).
Rynek usług w sieci rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie na świecie. Widać to szczególnie po wynikach finansowych amerykańskich koncernów takich jak Google, Amazon i Microsoft, w których coraz większe znaczenie odgrywają zyski z platform Azure, AWS czy Google Cloud. Potencjał usług w chmurze dostrzegł także Bank PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju, które to instytucje przeznaczą 100 milionów złotych na rozwój Chmury Krajowej. Jej uruchomienie planowane jest na początek 2019 roku. | CHIP