Asus zastosował w tym przypadku elementy systemu Strix. Należy do nich chłodzenie składające się z trzech wentylatorów osiowych osadzonych na aluminiowym radiatorze. Dzięki temu karta ma 30 centymetrów długości i na wysokość zajmuje prawie trzy sloty. Wentylatory są odporne na kurz zgodnie z normą IP 5X, co powinno wydłużyć żywotność karty. Jednak pod obciążeniem stają się one dość głośne – zmierzyliśmy wartość aż 2,9 sona co czyni ją jedną z najgłośniejszych kart w rankingu.
Dodatkowo na karcie znajduje się drugi BIOS – za pomocą przełącznika można przełączyć tryb pracy karty na cichy. W tym trybie system sterujący wyłącza wszystkie wentylatory, gdy tylko temperatura procesora graficznego spadnie poniżej 55 °C.
Częstotliwość taktowania układu graficznego GeForce GTX 1660 Ti w trybie Boost została w karcie Asusa podniesiona ze standardowych 1770 MHz do 1860 MHz (tryb OC: 1890 MHz). Asus zaleca do tek karty komputer z zasilaczem o mocy 450 W. Nasz system testowy pobierał tylko 239 W nawet przy pełnym obciążeniu, więc karta jest dość wydajna i zużywa znacznie mniej energii niż na przykład RTX 2060 Nvidii.
Oczywiście, zgodnie z obowiązującymi trendami w przypadku karty Asusa nie mogło zabraknąć podświetlenia RGB sterowanego za pomocą oprogramowania Aura Sync. System oświetlenia karty można zsynchronizować również z odtwarzaną na komputerze muzyką.
Asus każe sobie sporo płacić za dodatki: Podczas gdy niemodyfikowane modele są sprzedawane za ok. 1300 zł, ROG Strix jest dostępny w pełnej cenie 1569 zł – co jest na poziomie ceny niedrogich modeli RTX 2060.
Wydajność więcej niż wystarczająca
W bezpośrednim porównaniu, Asus ROG Strix Geforce GTX 1660 Ti Gaming O6G prezentuje wydajność na poziomie starszego GeForce’a GTX 1070 i wyraźnie wyprzedza konkurenta AMD RX 590. W grach z rozdzielczością Full HD i wysokim poziomem wyświetlanych detali, GTX 1660 Ti osiąga granicę 60 kl./s w większości przypadków a w mniej skomplikowanych graficznie grach generuje ponad 100 kl/s. Tylko w przypadku bardzo wymagających tytułów, takich jak Total War: Warhammer 2 (52 fps), FarCry 5 (43 fps) lub Metro: Exodus (46 fps) musisz zmienić poziom wyświetlanych detali. Z rozdzielczością 4K karta radzi sobie nieźle, ale tylko w nieco starszych grach. Generalnie użytkownikom telewizorów i monitorów 4K zalecamy mocniejszą kartę. Wszystkie wyniki testu można znaleźć poniżej.