Homar amerykański (Homarus americanus) jest w pełni pokryty egzoszkieletem złożonym ze sztywnych powłok i miękkich błon. Te miękkie membrany są zlokalizowane głównie w stawach i brzuchu, łącząc sztywne elementy szkieletu, co wpływa na zwinności homara (…). Badania dotyczące owej membrany rzucają nowe światło na projektowanie miękkich, a jednocześnie mocnych i wytrzymałych materiałów. Dzięki nim może powstać niezawodny w ekstremalnych warunkach mechanicznych, a jednocześnie elastyczny pancerz, który zapewni pełną ochronę ciała bez wpływu na ruchomość kończyn – informuje zespół badawczy w oświadczeniu.
Badacze dodają, że większość dotychczasowych zbroi w niewystarczającym stopniu chroni kończyny noszących je osób. Jak podają, membrana pancerza inspirowanego ciałem homara „jest naturalnym hydrożelem (90% wody) o wyjątkowo wysokiej wiązkości, czyli odporności na obciążenia mechaniczne (wiązkość zwana jest też energią pękania)”.
Nie jest to pierwszy przypadek kiedy naukowcy szukają natchnienia w naturze. Badania nad ośmiornicami miały pozwolić na stworzenie kamuflażu doskonałego. Te głowonogi są zdolne do rozjaśnienia (bioluminescencja), a także zmiany koloru skóry. Naukowcy z Uniwersytetu w Houston opracowali podobnie działające urządzenie zdolne wykryć otoczenie i dopasować barwę elastycznej siatki do otoczenia. Również owady przyczyniają się do powstania nowych technologii. Są to m.in. elektronicznie sterowane karaluchy, do których można przyczepić ładunki wybuchowe lub rój micro dronów, które mogą przedostać się w trudno dostępne miejsca. A nie tak dawno pisaliśmy o nowej formie podawania insuliny, gdzie kształt kapsułki jest wynikiem inspiracji kształtem skorupy żółwia. | CHIP