— Nie mam wątpliwości, że przed nami stoją wyjątkowe wyzwania, będące marzeniem wielu inżynierów. Eksploracja kosmosu to zadanie dla ambitnych, a ja i zespół KP Labs do takich osób należymy. Powstanie Centrum Badawczo -Rozwojowego jest dla nas krokiem milowym. Pozwoli nam na realizację planów budowy komponentów dla projektowanych przez nas satelitów, w tym Intuition-1, podsystemów związanych z przetwarzaniem danych, komunikacją optyczną, a wreszcie także z autonomią satelitów — komentuje Michał Baćkowski, Wiceprezes Zarządu KP Labs.
Na dachu budynku powstanie strefa do obserwacji i śledzenia satelitów z zielonym tarasem dostosowanym do potrzeb naukowców. Obecnie KP Labs opracowuje satelitę Intuition-1, którego zadaniem będzie przeprowadzanie obserwacji Ziemi. W tym celu satelita wykorzysta aparat do wykonywania zdjęć wielowidmowych, które następnie przetworzy za pomocą głębokich sieci neuronowych. Będzie to pierwszy satelita, który na orbicie przeprowadzi segmentację wykonanych w ten sposób zdjęć.
Programiści firmy rozwijają też technologię głębokiego uczenia DeepFlow, dzięki której można zdecydowanie szybciej niż dotychczas analizować bardzo duże zbiory danych. SI stworzona przez KP Labs zwyciężyła w Copernicus Hackathon, czyli zorganizowanym przez Komisję Europejską konkursie na narzędzie do interpretacji danych z obrazów satelitarnych. Polska technologia znajdzie zastosowanie m.in. w rolnictwie, przemyśle i ochronie zdrowia. | CHIP