Inaczej jest w przypadku modelu RX0 II. Dysponuje tymi samymi podstawowymi zaletami, co jego poprzednik, ale nie ma już jego wad:
- jest maleńki
- wodoodporny, wstrząsoodporny, pyłoodporny – bez dodatkowej obudowy
- wyposażono go w ogromną jak na tę kategorię sprzętu matrycę światłoczułą typu 1″
- matryca ma rozdzielczość 15,3 mln pikseli i została wykonana w najnowszej technologii Exmor RS (co pozwala m.in. na najkrótszy czas naświetlania 1/32 000 s)
- filmy 4K nagrywane są z całej powierzchni matrycy, co oznacza, że na wejściu procesor obrazowy dysponuje ok. 70-procentowym nadmiarem informacji, co dodatkowo przekłada się na jakość nagrań
- filmy 4K mogą już być nagrywane w pamięci wewnętrznej
- filmy slow-motion (do 1000 kl./s) i poklatkowe (tzw. time-lapse)
- wbudowany ekran jest odchylany (przy zachowaniu wodoodporności) – o 180 stopni w górę i o 90 stopni w dół
- obraz przenosi stałoogniskowy obiektyw Zeiss Tessar 24 mm f/4
- nowe algorytmy cyfrowej stabilizacji obrazu
- wejście na mikrofon zewnętrzny, uchwyt statywowy
- możliwość sterowania z poziomu smartfona, szybkie przesyłanie zdjęć i filmów (w tym 4K) na telefon
Kilka słów o matrycy – to sensor typu 1″, co oznacza, że jego powierzchnia jest blisko 4,5-krotnie większa od matrycy w najnowszych modelach kamer GoPro. Czyli dociera do niej ponad 4 razy więcej światła. W połączeniu z nowoczesną technologią samej matrycy (CMOS BSI z dodatkowo zintegrowaną warstwą komunikacyjną) i dobrym obiektywem oznacza to najprawdopodobniej, że różnica w jakości obrazu między RX0 II a każdą inną kamerką akcji będzie po prostu gigantyczna (zwłaszcza w słabym świetle).
Kamera ma możliwość odchylenia ekranu. Mamy możliwość podłączyć też dodatkowy uchwyt z wygodnym sterowaniem (VCT-SGR1) i zewnętrzny mikrofon. Nie znamy jeszcze polskiej ceny, ale urządzenie wycenione jest w amerykańskich sklepach na ok. 700 dolarów (około 2750 złotych). W Europie zestaw z uchwytem VCT-SGR1 będzie kosztował zapewne ok. 800 euro (około 3000 złotych). | CHIP