Naukowcom udało się potwierdzić, że faktycznie na Marsie występuje metan. Istnienie metanu wzbudza emocje ponieważ może być dowodem organicznego życia na planecie. W tym jednak przypadku jest uwalniany prawdopodobnie w wyniku procesów geologiczne. Każde wykrycie metanu w atmosferze Marsa jest dowodem na to, że gaz dostał się do atmosfery stosunkowo niedawno, ponieważ w atmosferze ten gaz ulega szybkiemu rozkładowi.
Obserwowane skoki poziomu metanu nie oznaczają spektakularnych ilości tego gazu. Ogólnie nie wykryliśmy żadnego metanu, poza jedną określoną detekcją około 15 ppm (części na milion). Było to dzień po tym, jak łazik Curiosity odnotował około 6 ppm – powiedział Marco Giuranna z Institute for Space Astrophysics and Planetology w Rzymie, pierwszy autor publikacji oraz główny badacz spektrometru PFS, za pomocą którego sonda Mars Express wykonała pomiary. – Chociaż wykryte stężenie to stosunkowo niewielka ilość, jest to dość niezwykłe dla Marsa. Nasz pomiar odpowiada wykryciu około 46 ton metanu, który był obecny na obszarze 49 000 kilometrów kwadratowych – dodał.
Potwierdzenie występowania metanu na Marsie nie oznacza, że występuje tam, bądź w przeszłości występowało organiczne życie. Może mieć znaczenie dla przyszłych kolonizatorów.