To pierwszy taki kompleks edukacyjny poświęcony Czerwonej Planecie. Odwiedzający go goście będą mogli przeprowadzić doświadczenia związane z lądowaniem na Marsie, prowadzeniem eksperymentów, rutynowym życiem w kosmosie, a nawet sprawdzić się w dramatycznych, symulowanych sytuacjach. Baza jest częścią krajowego Planu Kosmicznego C, czyli projektu edukacyjnego dla młodzieży. – Zaprojektowaliśmy szereg eksperymentalnych i interesujących doświadczeń, aby rozbudzić zainteresowanie ludzi nauką, eksploracją i innowacjami. – powiedział Zhao Tianshu, dyrektor projektu. Autor projektu dodał także, że tradycyjna edukacja skupia się na pokazywaniu wyników, czy też filmów, nie dając możliwości głębszej interakcji. W przypadku tej dziedziny nauki, zdobywanie wiedzy przez fizyczne doświadczenia znacznie ułatwia proces edukacji.
Budowa pochłonęła 22,3 mln dolarów (ok. 84 mln zł). Pierwszymi odwiedzającymi było 100 uczniów, którzy zwiedzali kompleks przez 5 godzin. W przyszłym roku “marsjańską” bazę będą mogli odwiedzać nie tylko studenci, ale też zwykli turyści.
Chińczycy bardzo intensywnie rozwijają swój program kosmiczny. Rok temu przeprowadzili ciekawy, liczący 200 dni eksperyment, w którym czworo studentów sprawdzało w zamknięciu jak poradzi sobie bioregerenujący się system podtrzymywania życia. Na początku tego roku z kolei chińskie rośliny wykiełkowały na Księżycu. W przyszłym roku na Marsa poleci także sonda, a na 2029 rok zaplanowano podróż na Jowisza. | CHIP