Project Athena
Intel potwierdził, że procesory są w masowej produkcji i czekają na wysyłkę do producentów OEM. Współpraca z partnerami będzie tu zresztą kluczowa, bo koncern właśnie dla nich uruchomił program nazwany Project Athena. Podobnie jak bardzo dawno temu platforma Intel Centrino, tak teraz Athena ma być w gruncie rzeczy zestawem wymogów, które komputer musi spełnić, by być częścią programu. W tym przypadku mowa nie tylko o CPU, ale też o obsłudze interfejsu Thunderbolt 3, szybkiej sieci Wi-Fi 6 oraz wykorzystywaniu mechanizmów sztucznej inteligencji Open Vino AI. Wymagania Key Experience Indicators będą aktualizowane co roku.
Według deklaracji Intela, konstrukcje w ramach programu Athena szykują już Acer, Dell, HP oraz Lenovo. Laptopy tych producentów mają pracować 16 godzin na baterii podczas odtwarzania wideo i 9 w ramach typowego użytkowania. System będzie wychodził z uśpienia w maksymalnie jedną sekundę. To zasługa nośników danych Intel Optane H10, które opisywaliśmy wcześniej w CHIP-ie.
Procesory Ice Lake-U oraz Ice Lake-Y
Czego dowiedzieliśmy się o procesorach Ice Lake? Przede wszystkim to jednostki tworzone w procesie 10 nm. Są bardziej wydajne (2,5-krotny wzrost) i wspomagają obliczenia związane z uczeniem maszynowym. Dla lekkich zadań sztucznej inteligencji przeznaczono wbudowany w układy Ice Lake moduł Intel Gaussian Network Accelerator.
W generacji 11 nowy jest również układ graficzny. Wiadomo, że pojawi się w wersji Iris Plus. Według deklaracji Intela, pozwala on na swobodną pracę z multimediami 4K HDR, ułatwia dekodowanie obrazu HEVC, a w grach ma uzyskiwać ponad dwa razy więcej klatek na sekundę niż poprzednik. Układ w standardowej wersji będzie miał 32 jednostki wykonawcze, z kolei w przypadku Iris Plus – 48 lub 64, w zależności od modelu procesora.
Parametry układów można na razie tylko próbować wyczytać między wierszami. Obydwie serie, zarówno Ice Lake-Y, jak i Ice Lake-U, mają otrzymać do 8 MB pamięci cache, obydwie też obsługują HT. TDP układów z serii Y to ledwie 9 W (12 W cTDP), a serii U – 15 W (25 W cTDP). Procesory Ice Lake-U współpracują z pamięciami DDR4-3200 oraz LPDDR4-3777, natomiast modele z serii Ice Lake-Y wyłącznie z drugim rodzajem wymienionych pamięci RAM. | CHIP