Autorzy raportu przyznają też, że technologia, na której opiera się Libra jest nowa i niesprawdzona. Dodatkowo problematyczna jest stała ewolucja i niepewność przepisów dotyczących kryptowalut. To nie jedyny problem spółki w tej kwestii. Kolejnym jest też to, że musi dopasować swoje usługi do ustawodawstwa wszystkich krajów, w których Libra ma działać.
Sprzeciw władz wobec Libry
Co więcej, Facebook przekazuje w raporcie, że spotyka się też z niekorzystnym nastawieniem ze strony rządów. W związku z tym spodziewa się, że członkostwo w stowarzyszeniu Libra może negatywnie wpłynąć na reputację firmy, a przy okazji zaszkodzić całej działalności. Natomiast nadmierne kontrole mogą opóźnić wprowadzenie kryptowaluty, a także rozwój innych usług, np. Calibry. To wirtualny portfel, który ma służyć do płacenia kryptowalutą. Póki co niechętnie do pomysły Facebooka odnoszą się amerykańskie władze i instytucje nadzorcze. Jerome Powell, szef Banku Centralnego USA, stwierdził, że prace nad Librą trzeba wstrzymać, bo kryptowaluta może zagrozić bezpieczeństwu i prywatności użytkowników. Powell obawia się też destabilizacji rynków finansowych. Krytycznie o Librze wypowiedział się również Donald Trump. W związku z wątpliwościami, 16 i 17 lipca amerykańscy senatorowie przesłuchwiali Davida Marcusa. Jest on odpowiedzialne za rozwój technologii blokchain w Facebooku. Marcus zapewniał, że Libra zacznie działać dopiero wtedy, kiedy będzie zgodna z przepisami.
I am not a fan of Bitcoin and other Cryptocurrencies, which are not money, and whose value is highly volatile and based on thin air. Unregulated Crypto Assets can facilitate unlawful behavior, including drug trade and other illegal activity….
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 12, 2019
O kryptowalucie zrobiło się głośno w czerwcu, kiedy kolejne agencje informacyjne przekazywały, że Libra zostanie uruchomiona w 2020 roku. Niedługo po ogłoszeniu tej wiadomości, w sieci pojawiła się “podróbka” cyfrowej waluty, za którą stali rosyjscy oszuści. Ostatnio kontrowersje wzbudziło posądzenie o plagiat przez Alexandra Liptona, profesora MIT.
Wydaje się, że w Polsce kryptowaluta Facebooka również spotkałaby się z oporem rządu. Świadczy o tym wycofanie patronatu dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain w ubiegłym roku. Aktualny premier, Mateusz Morawiecki ostatni raz wypowiedział się o kryptowalutach na Forum Ekonomicznym w Davos. Zgodnie z jego słowami możemy spodziewać się raczej likwidacji giełd kryptowalut, lub bardzo restrykcyjnych regulacji. | CHIP