Według analityków trend jest spowodowany głównie rosnąca siłą nabywczą Polaków. “Mając więcej w kieszeni, częściej decydujemy się na zakup urządzeń wydajniejszych i bardziej reprezentacyjnych (z większym ekranem). Drugi powód to spadek innowacyjności producentów aparatów, który powoduje, że nie czujemy potrzeby zmiany, jeśli telefon działa bez zarzutu” – tłumaczy “Rzeczpospolita”. Kupowaniu urządzeń droższych sprzyja wprowadzenie modelu sprzedaży ratalnej. Wbrew pozorom odejście od sprzedaży “telefonu za złotówkę” w powiązaniu z drogim abonamentem w zamian za możliwość kupienia urządzenia na raty, połączoną z możliwością wyboru dowolnego abonamentu sprzyja wyborowi droższego modelu.
Tymczasem na świecie trend jest odwrotny. Z danych zebranych przez GfK wynika, że W 2018 r. – mówią dane GfK – za smartfon płacono na świecie średnio 384 dol., czyli o 2 proc. mniej niż w 2017 r.
Jednocześnie spadła średnia cena aparatów i zaobserwowano większą sprzedaż telefonów ze średniej półki cenowej. Aż 46 proc. wszystkich kupionych w tym roku na świecie telefonów to właśnie takie modele.
→W naszych rankingach znajdziecie smartfony na każdą kieszeń. Pierwsze miejsce w kategorii Econo zajmuje Motorola Moto G7 Play