Korzystanie ze Scratcha okazało się strzałem w dziesiątkę. Po ukończeniu kursu Basil rozpoczął pracę nad własnymi projektami. Jego gry są na razie bardzo proste. Ich mechanika opiera się na klikaniu w obiekty, kiedy te tylko pojawią się na wyświetlaczu. Podobne programy już teraz można znaleźć w sklepach z aplikacjami mobilnymi. Niedługo, bo już w sierpniu, dołączy do nich “Atak żaby”, czyli pierwsza gra Basila, którą będzie można znaleźć w Google Play.
Scratch i inne języki programowania dla dzieci
Scratch jest najbardziej popularnym językiem programowania dla dzieci. Choć jego twórcy przyznają, że ze Scratcha korzystają osoby w każdym wieku. Pozwala tworzyć nie tylko gry, ale też interaktywne bajki i animacje. Co więcej, wszystkimi projektami można dzielić się ze społecznością on line. Kod w Scratchu tworzy się w sposób wizualny, przez co jest on przyjazny najmłodszym i wszystkim osobom, które wcześniej nie miały kontaktu z programowaniem. W tym języku nie zapisuje się linijek kodu, tylko układa puzzle. Jednak ostateczny efekt jest ten sam. Poza Scratchem, odpowiednie dla najmłodszych są takie języki programowania, jak Python, Small Basic Microsoftu, czy też Blockly stworzony przez Google.
W wielu miastach organizowane są kursy programowania dla najmłodszych. Wśród nich znajdują się Kluby Młodego Programisty, które powstały z inicjatywy Ministra Cyfryzacji tak samo, jak strona koduj.gov.pl. Na tej ostatniej dzieci mogą zacząć przygodę z programowaniem. Ministerstwo przygotowało też materiały dla rodziców i nauczycieli. | CHIP
[offers keywords=”programowanie+scratch”]