W eksperymencie, na ochotnika, weźmie udział asteroida 65803 Didymos. Didymos jest podwójną planetoidą, co oznacza że są to dwa ciała niebieskie związane ze sobą siłami grawitacyjnymi planetoid o porównywalnych rozmiarach. Obiegają one wspólny środek masy układu. W przypadku Didymosa jeden z obiektów jest dużo mniejszy, więc traktowany jest jak księżyc większej planetoidy.
Projekt AIDA zakłada, że użyte zostaną dwa statki kosmiczne. Jednym jest DART (Double Asteroid Redirection Test) zbudowany przez NASA i to on ma uderzyć w księżyc asteroidy. Drugim, należąca do ESA Hera (wcześniej zwana AIM), której zadaniem byłoby przeprowadzenie badania układu zarówno przed, jak i po uderzeniu przez DART-a.
Planowane wysłanie Hery w kosmos to październik 2020. W okolice Didymosa dotarłaby w maju 2022 r. Pod koniec 2022 r. do towarzystwa dołączy DART, który zbliży się do systemu binarnego, a następnie uderzy prosto w księżyc asteroidy z prędkością około 6 km/s. Hera będzie obserwować uderzenie, a następnie przeprowadzi szczegółowe badania i wyśle je na Ziemię.
Cytowany przez Technology Review Ian Carnelli z ESA powiedział: Jesteśmy pierwszymi ludźmi w historii, potencjalnie mogącymi zmienić kurs asteroidy mogącej mieć wpływ na Ziemię. Pytaniem, na które musimy odpowiedzieć jest, na ile nasze metody i modele obliczeniowe są poprawne. Zanim zaczniesz prowadzić samochód, musisz mieć polisę ubezpieczeniową. AIDA jest polisą ubezpieczeniową dla Ziemi.
https://www.chip.pl/2019/07/planetoida-city-killer-przeleciala-niepokojaco-blisko-ziemi/