To jednak nie wszystko. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało także, że placówki podstawowej opieki zdrowotnej dołączają do placówek pocztowych, pociągów PKP Intercity i innych miejsc, w których można wylegitymować się już aplikacją mObywatel. Wkrótce do ponad 22 tysięcy przychodni i szpitali trafią naklejki “Tutaj możesz użyć aplikacji mObywatel”, by pacjent wiedział, gdzie nie musi posiadać dowodu osobistego.
– Na tych zmianach skorzystają wszyscy. Dzięki nowym regulacjom założenie profilu zaufanego (PZ) będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jak to możliwe? Uprawnienia do potwierdzania profilu zyskają lekarze, pielęgniarki, czy położne podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzje w tym zakresie podejmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zauważalnym skutkiem takich zmian będzie większa liczba punktów potwierdzających PZ. Nowe powstaną w przychodniach lekarskich. Obecnie w całej Polsce działa ponad 1500 takich miejsc – dodał szef MC.
Projekt mDokumentów prowadzony jest w Polsce od 2017 roku. Aktualnie w aplikacji dostępne są: mTożsamość, mLegitymacja szkolna i studencka, które służą do potwierdzania tożsamości, mPojazd (informacje o aktualnym ubezpieczeniu OC, numer VIN, termin badania technicznego), Polak za granicą (informacje niezbędne w czasie podróży) oraz eRecepta. | CHIP