Jak informuje patronujący eksperymentowi Minister Rolnictwa i Żywności Regionu Moskiewskiego (Министр сельского хозяйства и продовольствия Московской области) eksperci odnotowali spadek lęku i poprawę samopoczucia stada. Ale na sprawdzenie, czy zastosowanie okularów VR wpłynie na wzrost produkcji mleka przez krowy trzeba będzie jeszcze poczekać. Jeśli zostanie on potwierdzony, planowane jest rozwijanie pomysłu i zastosowanie go w całym kraju. Testy eksperymentalne zostały przeprowadzone w gospodarstwie RusMoloko w mieście Ramenskoje (region moskiewski).
Hodowcy krów już zauważyli, że komfort zwierząt oznacza lepsze wyniki. W wielu miejscach stosowane są np. automatyczne czochradła dla krów. W oborach można też usłyszeć muzykę klasyczną.
W niektórych dużych gospodarstwach (także w Polsce) używa się już systemów robotycznych, aby zapewnić zwierzętom maksymalnie swobodne poruszanie się po terenie.
Według analizy dobrostanu bydła mlecznego przeprowadzonej przez pracowników Uniwersytetu Wageningen w Holandii warunki środowiskowe mają znaczący wpływ na zdrowie krów, a w konsekwencji na jakość i ilość produkowanego mleka. Odkrycia te potwierdzają również badacze ze Scotland’s Rural College w Szkocji. Na podstawie wywiadów z rolnikami stosującymi różne systemy w celu poprawy dobrostanu zwierząt, sformułowano wniosek, że istnieje związek między emocjonalnym dobrostanem krów a pozytywnym wpływem na produkcję mleka.
Czy nie macie jednak wrażenie, że zamiast fundować zwierzętom zaawansowane okulary VR lepiej byłoby po prostu wypuścić je na pastwisko?