Oznacza to, że posiadacze komputerów, na których wciąż zainstalowana jest ta wersja systemu Windows 10 przestaną otrzymywać jakiekolwiek aktualizacje zabezpieczeń systemowych. Innymi słowy: jeżeli w tej wersji systemu zostanie wykryta jakaś luka, pozostanie ona niezałatana. Tym samym system staje się mniej bezpieczny i bardziej podatny na cyberataki. W tej sytuacji raczej nikt nie powinien się cieszyć z tego, że “nie będzie otrzymywał już tych irytujących aktualizacji”. Warto przy tym zaznaczyć, że koniec wsparcia dotyczy wydań konsumenckich, czyli Windows 10 Home i Pro (w wersji 1803). Edycje edukacyjne i dla firm (Enterprise) będą obsługiwane przez Microsoft jeszcze przez rok.
Rozwiązanie problemu jest banalnie proste i zadbał o nie sam Microsoft, który już od lipca 2019 roku bombarduje użytkowników wersji 1803 komunikatami o konieczności przeprowadzenia automatycznej aktualizacji do wersji 1903. Co powinien zrobić użytkownik, który wciąż na komputerze korzysta z Windows 10 w wersji 1803? Po prostu skorzystać z dostępnego w ustawieniach systemu (wywołamy je skrótem [Windows]+I) modułu Aktualizacja i zabezpieczenia i zgodzić się na jej uruchomienie.
Zaletą takiego rozwiązania jest to, że po aktualizacji nasz system będzie bezpieczny (będzie regularnie uszczelniany za pomocą łatek automatycznie przesyłanych przez Microsoft w drugi wtorek każdego miesiąca). Cały proces jest realizowany w pełni automatycznie. Jedynym minusem jest to, że instalacja wersji 1903 może chwilę potrwać (od kilkunastu minut do kilkudziesięciu minut – zależnie od wydajności komputera, szybkości łącza internetowego i podsystemu pamięci masowej). Domyślam się, że większość naszych Czytelników to świadomi użytkownicy komputerów doskonale zdający sobie sprawę z ważności aktualizacji kodu systemu operacyjnego.
Niemniej wg danych statystycznych przetwarzanych przez serwis AdDuplex, wciąż (dane za październik 2019 roku) niemal 14 proc. komputerów z systemem Windows 10, korzysta z przestarzałej od dziś wersji 1803. Ciekawostką jest to, że kilka proc. komputerów działa z jeszcze starszymi wydaniami Windows 10 (patrz powyższy wykres). Najnowsze oficjalne wydanie, czyli 1903 jest zainstalowane na 56,6 proc. komputerów z Dziesiątką. Jeżeli znacie kogoś, kto korzysta z przestarzałej wersji zachęćcie go do aktualizacji. Warto ją zrobić dla bezpieczeństwa danych na komputerze. | CHIP.