11. PC Master Race!
Na początku roku włożyliśmy kij w mrowisko, gdy nasz autor opowiedział się po stronie komputerów osobistych i przedstawił argumenty na poparcie swojego stanowiska. Jeśli jeszcze ich nie znacie, to koniecznie sprawdźcie 9 powodów, dla których pecet jest lepszy do grania niż konsola. Wiadomo, że nawet one mogą nie wystarczyć, by przekonać do grania na pececie, ale próbować warto.
10. Słuchawki, dzięki którym usłyszycie tylko to, co chcecie słyszeć
Początek stycznia to test słuchawek z aktywnym tłumieniem hałasu. Z testów jednoznacznie wynika, że wówczas najskuteczniejszym systemem redukcji hałasów otoczenia dysponowały słuchawki Sony WH-1000XM3. Siłą rzeczy wygrały też zestawienie słuchawek wokółusznych. Wśród modeli dousznych, największą przewagę na konkurencyjnymi rozwiązaniami uzyskały słuchawki Bose QuietControl 30. W samym artykule znajdziecie też najlepsze opcje pod względem finansowym, a przy tym wciąż skutecznie odcinające od dźwięków otaczającego was świata.
9. Asystent Google służący pomocą nawet przy wynoszeniu śmieci
Co prawda domowych obowiązków za nas nie wykona, ale może trochę pomóc. Asystent Google, odkąd pojawił się w naszych smartfonach, zyskał sporo użytecznych funkcji, związanych z ustawianiem powiadomień dotyczących np. robienia zakupów, czy właśnie wyrzucania śmieci. Poza tym, od niedawna możemy z niego korzystać jak z całkiem poręcznego tłumacza rozmów na żywo. Wystarczy poprosić go, by pomógł nam mówić w jednym z dostępnych języków.
8. Satelity Starlink
Wśród najczęściej czytanych tekstów tego roku nie mogło zabraknąć wzmianki o satelitach Starlink, które w naszym serwisie pojawiły się kilka razy. Najbardziej poczytny okazał się majowy tekst donoszący, że obiekty widoczne są na niebie. Często sprawdzaliście też godziny, w których satelity mają pojawiać się tuż nad nami. Również wczorajszy tekst o przelocie kosmicznego pociągu zyskał waszą sympatię, sądząc po ostatnich danych o odsłonach. Satelity Starlink nie mają jedynie zwolenników. Astronomowie alarmują, że 42 tys. obiektów utrudni obserwacje nieba.
7. Kierowca, który uciął sobie drzemkę w aucie z autopilotem
Wśród najbardziej poczytnych wiadomości znalazła się wzmianka o Holendrze jadącym Teslą. Mężczyzna postanowił włączyć autopilot i nieco odpocząć. Pewnie dojechałby na miejsce, gdyby nie fakt, że jego samochód najpierw nieśpiesznie podążał za powolną ciężarówką, a następnie spróbował wyprzedzić radiowóz. Okazało się, że zmęczony uczestnik ruchu drogowego miał 0,78 promila alkoholu we krwi. Dla niego przejażdżka skończyła się o tyle szczęśliwie, że nikomu nic się nie stało. Ale prawo jazdy stracił.
6. Nowa odsłona opaski Xiaomi
Mi Bandy cieszą się dużą popularnością ze względu na stosunek jakości do ceny. Nic więc dziwnego, że pierwsze znalezione w sieci zdjęcia 4 wersji opaski wzbudziły waszą ciekawość. Urządzenie jest podobne do swojego poprzednika, ale zyskało kilka usprawnień, jak np. kontrolowanie odtwarzania muzyki bezpośrednio przez opaskę. Nowy Mi Band z 0,95” wyświetlaczem Amoled stał się też jednym z bohaterów jeszcze jednego wydarzenia w tym roku, czyli fatalnie zorganizowanej promocji w warszawskim Mi Store.
5. Nowy smartwatch, też Xiaomi
Jeszcze chętniej czytaliście o najnowszym smartwatchu Xiaomi (a raczej Huami). Informacja o Amazfit 2s przygotowana przez Damiana Kwieka, znalazła się na 5 pozycji w tym roku. Za to w wakacje mogliście sprawdzić, czy warto wydać na niego pieniądze dzięki testowi urządzenia. Niestety, nie ma prostej odpowiedzi – sprzęt ma tyle samo wad, co zalet. Tak że każdy musi z was musi ocenić, z czego jest w stanie zrezygnować, żeby cieszyć się niedrogim sportowym smartwatchem.
4. Ładowanie auta elektrycznego w 10 minut
Odpowiedź na pytanie jak tego dokonać przedstawili naukowcy z Penn State University. Ich metoda, korzystająca z podgrzewania i szybkiego schładzania akumulatorów litowo-jonowych, umożliwia naładowanie baterii aut do 80 proc. w zaledwie 10 minut. Jedyna modyfikacja, z której skorzystali, to cienka folia aluminiowa przyśpieszająca proces podgrzewania. Więcej o pomyśle znajdziecie w tekście, który zajął 4 miejsce na liście najchętniej czytanych artykułów mijającego roku.
3. Niepotrzebne wzmacniacze sygnału
Zasięg Wi-Fi można zwiększyć nawet o 60 m i to z pominięciem dodatkowych sprzętów. Naukowcom z Uniwersytetu Brighama Younga wystarczył do tego protokół zwiększający odległość, na jaką urządzenia wysyłają i odbierają sygnały. Co prawda nie jest to rozwiązanie idealne, bo trochę cierpi na nim płynność komunikacji. Niemniej istnieje szansa, że kiedyś będzie stanowiło uzupełnienie naszych domowych sieci, choć na razie musimy zadowolić się wzmacniaczami sygnału.
2. Ci nieznośni telemarketerzy
Drugie miejsce w tegorocznym zestawieniu uzyskał artykuł Sylwii Zimowskiej “Czyj to numer – polska aplikacja, która identyfikuje telemarketerów”. Na pewno nie raz i nie dwa zdarzyły się wam oferty kołder, garnków czy magicznych urządzeń leczących łupież i kurzajki, a nawet cukrzycę i nadciśnienie. Program jest dostępny w sklepie Play (skąd został pobrany ponad 50 tys. razy) i App Store (użytkownicy iPhone’ów oceniają aplikację na 4,6/5 pkt.).
FELIETON: czyj to numer, czyli telefony, które nas denerwują
1. Zrzućmy bombę jądrową na Marsa
Pierwsze miejsce naszego Top 11 to oczywiście tekst, którego bohaterem jest Elon Musk, bowiem jego osoba zawsze wzbudza zainteresowanie. Jednak okazuje się, że jego aktywność na portalach społecznościowych ciekawi jeszcze bardziej. Tekstem, który w tym roku zyskał największą liczbę odsłon, okazał się news Jacka Tomczyka o tym, że Elon Musk chce zrzucić na Marsa bombę jądrową. Miałoby to pomóc w terraformowaniu Czerwonej Planety i stworzeniu warunków dla przyszłych kolonistów. Warto jednak zaznaczyć, że naukowcy do tematu podchodzą sceptycznie twierdząc, że pomysłu nie da się zrealizować bombami, bo metanu na Marsie jest zbyt mało.
Nie tylko newsy i artykuły interesowały was w tym roku. Wśród chętnie odwiedzanych podstron nie brakuje rankingów sprzętu elektronicznego. Najchętniej sprawdzaliście zestawienia smartfonów, procesorów, a także rankingi kart graficznych. | CHIP