Lihong Wang opracował ultraszybki aparat, który może w sekundę wykonać bilion (sic!) zdjęć przezroczystego obiektu, fali uderzeniowej, a nawet sygnałów przesyłanych przez neurony.
Aparat wykorzystujący ultraszybką fotografią kompresyjną wrażliwą na fazę (pCUP), może rejestrować wideo nie tylko przezroczystych obiektów, ale także bardziej efemerycznych rzeczy, takich jak fale uderzeniowe, a nawet sygnałów przechodzących przez neurony.
Nowy system to połączenie wcześniejszego aparatu z mikroskopem kontrastowo-fazowym, który został zaprojektowany w celu umożliwienia lepszego obrazowania przezroczystych obiektów, takich jak komórki, które jak wiadomo w większości składają się z wody.
Mikroskopia kontrastowo-fazowa wynaleziona prawie 100 lat temu przez holenderskiego fizyka Fritsa Zernike, wykorzystuje sposób, w jaki fale świetlne zwalniają i przyspieszają, gdy docierają do materiałów o różnej gęstości. Jeśli wiązka światła przechodzi przez szkło, to zwolni, by przyspieszyć podczas opuszczania ośrodka materialnego. Zmiana prędkości spowoduje zmianę fazy fali elektromagnetycznej jaką jest światło.
Dokonaliśmy adaptacji standardowej mikroskopii z kontrastem fazowym, aby zapewnić bardzo szybkie obrazowanie, co pozwala nam rejestrować ultraszybkie zjawiska w przezroczystych materiałach – powiedział Lihong Wang cytowany przez “Science Advanced”.
Część systemu do szybkiego obrazowania składa się z czegoś, co Wang nazwał bezstratną skompresowaną technologią ultraszybkiego kodowania (LLE-CUP). W przeciwieństwie do większości innych ultraszybkich technologii obrazowania wideo, które wykonują serię zdjęć po kolei, powtarzając zdarzenia, system LLE-CUP wykonuje jedno zdjęcie, rejestrujące cały ruch. Ponieważ wykonanie jednego zdjęcia jest dużo szybsze niż wielu zdjęć, LLE-CUP jest w stanie uchwycić ruch, taki jak ruch światła.
![Ultraszybki](/uploads/2020/01/pmlFIveK.png)
Gdy sygnał elektryczny przewodzony jest przez neurony, pojawia się drobna dylatacja włókien nerwowych, którą mamy nadzieję zobaczyć. Jeśli będziemy obserwować sieć neuronów, być może uda się dostrzec ich komunikację w czasie rzeczywistym – wyjaśnia prof. Wang. | CHIP
Laser wykorzystujący promieniowanie gamma pomoże leczyć raka i budować komputery kwantowe