ERP – krótka definicja
System ERP – korzyści
Zastosowanie systemu ERP, w zależności od charakterystyki przedsiębiorstwa oraz celów implementacji oprogramowania, oferuje szereg korzyści:
- Obniżenie kosztów – np. pracy, poprzez automatyzację niektórych mechanicznych powtarzających się czynności
- Oszczędność czasu – według wielu analiz, czas potrzebny na realizację zamówień, kompletacje magazynowe, przygotowanie raportów, ewidencje dokumentów skraca się od 25 do nawet 90 proc..
- Poprawa i kontrola jakości – np. obsługa klienta, dzięki gromadzeniu i łatwym przeszukiwaniu danych o jego preferencjach i zamówieniach
- Szybsze podejmowanie decyzji (dzięki dostępowi do pełnej wiedzy na temat bieżącego stanu przedsiębiorstwa, decydenci mogą podejmować szybko trafne decyzje).
- Zwiększenie efektywności – pracowników, za sprawą ocen pracowniczych, pomiaru czasu pracy, KPI oraz badań satysfakcji.
- Łatwiejszy dostęp do informacji – kluczowe dane np. o produkcji są w zasięgu kluczowych decydentów .
- Automatyzacja i ujednolicenie procedur.
- Optymalizacja procesów produkcyjnych.
- Poprawa bezpieczeństwa danych – dzięki cyfryzacji można ograniczyć papierową dokumentację
- Optymalizacja stanów magazynowych
Jak system ERP wspomaga wzrost firmy?
Nowoczesne systemy ERP to rozwiązania skalowalne, czyli dostosowujące się do wielkości firmy, specyfiki procesów biznesowych oraz struktury jej działalności (np. wielozadaniowości). Oprogramowanie zmienia się wraz z firmą. To znaczy, że dzięki odpowiedniej architekturze programistycznej (przystosowanej zarówno do mniejszych, jak i bardzo dużych klientów), zastosowaniu dynamicznej infrastruktury w rozwiązaniach chmurowych oraz pełnym wsparciu producenta bądź dostawcy, wzrost liczby użytkowników oprogramowania oraz ilości danych nie wpływa na szybkość jego działania i stabilność. Ponadto system ERP ma modułową strukturę, co sprawia, że ma zdolność do wpisywania się w indywidualne potrzeby firmy na każdym etapie rozwoju. Przedsiębiorcy, dzięki możliwości zakupu wyłącznie tych komponentów i funkcji, które są im aktualnie niezbędne w prowadzonej działalności, mogą zwiększyć wydajność działania całego systemu i zoptymalizować koszty zarządzania.
Podsumowanie
System ERP to konieczność w dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwie. Tylko w ten sposób firma może sprostać wyzwaniom związanym z efektywnym prowadzeniem procesów biznesowych, których skala i zakres rosną.
Obszerny przewodnik wraz z pytaniami użytkowników oraz przykładami wdrożeń znajdziecie na stronie wiodącego polskiego producenta systemów ERP firmy Comarch SA z Krakowa: https://www.comarch.pl/erp/co-to-jest-system-erp-faq/
System ERP kojarzy się z zaawanasowanym oprogramowaniem dla poważnych i dużych firm. Nie jest to do końca prawdą. Zarządzanie małą firma również wymaga wsparcia przy pomocy dedykowanego oprogramowania – modułowego. W portfolio Comarchu jest prosty i lekki system Comarch ERP XT, który z powodzeniem pomoże małym i mikro (nawet jednoosobowym) firmom w fakturowaniu, sprzedaży detalicznej, pełnej księgowości jak i w obszarze e-commerce i magazynowym. Testować można go za darmo na stronie www.erpxt.pl.