Rozwój technologii i przechodzenie na nowe standardy, to zawsze okazja do narzekań. Kto bowiem lubi, jak odciąga się go od tradycji i przyzwyczajeń, zmuszając do czegoś nowego? Z zasilaczami może być dokładnie ten problem w ciągu następnych lat, jako że obecnie panujący szeroko standard zasilaczy ATX12V z lat 90. może odejść w części do lamusa. Wszystko to przez Intela, który to przy okazji procesorów Alder Lake-S może spróbować przepchnąć standard ATX12VO “na siłę”, zwyczajnie zmuszając nas do jego wyboru. Spokojnie jednak – od obchodzenia tego typu przymusów są stosowne przejściówki.
Czytaj też: MSI zdradziło GeForce RTX 3080 Ti na stronie. O tej karcie wiemy już wszystko
O nim wiemy już od dawna i to właśnie za sprawą Intela. Ten ujawnił standard ATX12VO, jako lepiej przystosowane do obecnych standardów podejście zasilania zestawów komputerowych i nic dziwnego. Tak jak kiedyś arcyważne były wszystkie linie napięcia (3,3 V, 5 V i 12 V), tak teraz razem z nadejściem m.in. ery SSD i wydajnych procesorów oraz kart graficznych, to linia 12 V zaczęła być najbardziej kluczowa. Stąd zresztą sama nazwa standardu, bo ATX12VO, oznacza po prostu ATX12 V Only.
Tego typu podejście do projektowania zasilaczy zamieniłoby wtyczkę ATX z 24- do zaledwie 10-pinowej i wymagało od zasilaczy zmiany jedynie napięcia wejściowego z gniazdka elektrycznego na napięcie 12V. To trafiałoby z szyny prosto do CPU i GPU, ale też do konwerterów na samej płycie głównej, która zajmowałaby się w pojedynkę konwersją napięcia na niższe.
Czytaj też: Elektronika z roślin, czyli pierwszy wydrukowany tranzystor zdatny do recyklingu
Standard ATX12VO przełamie monotonię na rynku zasilaczy? Intelowi ponoć bardzo na tym zależy i nic dziwnego, jako że razem z ATX12VO nadejdzie nowa era Intel Core w postaci Alder-Lake S.
Innymi słowy, standard ATX12VO, to w skrócie mniej kabli, mniejsza złożoność zasilaczy i wyższa złożoność płyt głównych. Najważniejsza zaleta? Dzięki standardowi Single Rail Power Supply Desktop Platform Form Factor ATX12VO można znacząco zwiększyć wydajność energetyczną zasilaczy (ponoć nawet o połowę), kiedy system nie jest specjalnie obciążony.
Tutaj do gry wchodzi Intel ze swoimi nadchodzącymi procesorami Alder Lake-S nastawionymi na energooszczędność i tym samym zupełnie nowymi płytami głównymi. Serwis Videocardz położył swoje łapki na informacjach, wedle których to producenci płyt i zasilaczy ruszyli już z projektowaniem zasilaczy standardu ATX12VO. Później serwis potwierdził, że wedle osób związanych z tematem Intel jest rzeczywiście zainteresowany tym, aby ATX12VO stał się bardziej popularny.
Czytaj też: Intel Core i5-11600K vs AMD Ryzen 5 5600X – który procesor wybrać do nowego komputera?
Jednak do tego nie są przekonani zarówno producenci płyt głównych, jak i zasilaczy, co jednak nie oznacza, że jeszcze w tym roku nie zobaczymy tego standardu na rynku. Wprawdzie nie ma co liczyć na zatrzęsienie modeli, ale najpewniej doczekamy się standardu ATX12VO w prostych zestawach komputerowych albo na rynku podstawowym, gdzie liczy się przede wszystkim wydajność energetyczna.