Wszystko rozbija się o kartę graficzną Gigabyte AORUS RX6900XT Xtreme WaterForce (GV-R69XTAORUSX WB-16GD), która ze sporą dozą pewności posiada na swoim pokładzie właśnie rdzeń Navi 21 XTXH. Ten zaczął pojawiać się jeszcze w przeciekach przed 2021 rokiem, ale dopiero w ostatnich miesiącach na rynek zaczęły przybywać z wyposażone w nie modele. Co ciekawe, jako że spora liczba tych modeli opartych na XTXH jest chłodzonych cieczą, to właśnie sugeruje, że pierwotnie miały to być karty Radeon RX 6900 XTX.
Czytaj też: Test ROG Claymore II Asusa. Trzy drogie klawiatury w jednym
Jednak, jako że AMD nie wydało tych modeli, finalnie wygląda na to, że Navi 21 XTXH stał się opcją ultra-premium dla producentów pokroju Gigabyte, MSI, czy ASUSa, którzy z jego udziałem tworzą te najbardziej topowe modele Radeon RX 6900 XT. Jednym z takich właśnie modeli jest AORUS RX 6900 XT Xtreme WF, który zdradził nam specyfikację rdzenia Navi 21 XTXH.
Specyfikacja rdzenia Navi 21 XTXH
Wszystko sprowadza się do poniższej specyfikacji, która obok przypominania nam o liczbie procesorów strumieniowych na poziomie 5120, czy 16 GB pamięci VRAM, ale obok tego wspomina o zegarach Boost i Game, które wynoszą kolejno 2525 MHz i 2375 MHz. W nawiasach jednak dostrzegamy wzmiankę o referencyjnym zegarze na poziomie kolejno 2435 i 2250 MHz, a to właśnie kluczowa informacja.
Czytaj też: Samsung Galaxy S21 Ultra jako główna kamera przy nagraniu teledysku
AMD bowiem podaje, że karty graficzne Radeon RX 6900 XT w podstawowej wersji mogą pochwalić się referencyjnymi zegarami na poziomie 2015 i 2250 MHz (Game i Boost). Tak przynajmniej wygląda sprawa ze rdzeniem Navi 21 XTX, bo Navi 21 XTXH posiada zdecydowanie wyższe taktowania referencyjne.
Radeon RX 6900XT Xtreme WaterForce w szczegółach
Czytaj też: Nadchodzi smartwatch Meizu i wygląda… znajomo. Zobaczcie rendery
Jeśli z kolei o samą kartę idzie, Radeon RX 6900XT Xtreme WaterForce od Gigabyte, ta ma fabrycznie zainstalowany blok wodny na niestandardowym projekcie laminatu, co wymaga autorskiej pętli chłodzenia cieczą w systemie. Ta przyda się temu flagowemu modelowi z nawiązką, ponieważ czerpie on moc z trzech 8-pinowych złączy zasilania. Co do panelu wyjść, Gigabyte postawił na niestandardową parę DisplayPortów 1.4 oraz HDMI 2.1.