Te interdyscyplinarne studia łączą w sobie geodezję, geografię, informatykę, systemy informacji geograficznej (GIS), budownictwo, systemy BIM (ang. Building Information Modelling), a także inżynierię środowiska. Z oficjalnie udostępnionych informacji wynika, że możliwość studiowania tego kierunku pojawi się już w nadchodzącym semestrze, czyli jesienią roku akademickiego 2021/22.
Czytaj też: Kolejne oddziały Armii USA otrzymają kieszonkowe drony Black Hornet 3
– Studia przygotowują do pracy w zawodzie geodeta geoinformatyk, w którym do zbierania danych, ich przetwarzania i wizualizacji są wykorzystywane nowoczesne technologie geoinformatyczne –dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, prof. UWM, dziekan Wydziału Geoinżynierii.
W związku z tym studenci na kierunku takim jak geoinformatyka mają się zajmować m.in. obsługą dronów, skanerów laserowych, kamer 360, odbiorników satelitarnych, echosond, łodzi pomiarowych czy robotów podwodnych. Z kolei zebrane z ich pomocą dane będą przetwarzane z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Powstałe w ten sposób modele będą potem dostępne do oglądania w wirtualnej rzeczywistości.
Geoinformatyka jest według władz olsztyńskiej uczelni odpowiedzią na potrzeby rynku
Poza tym studiujący na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim posiądą wiedzę na temat tworzenia serwisów takich jak Google Maps. W ramach zajęć dowiedzą się, jak działa nawigacja samochodowa czy też jak tworzyć aplikacje mobilne oparte na mapach. W planie studiów znajdują się nawet zajęcia poświęcone grom wideo z perspektywy pierwszej osoby (FPP), podstawom programowania, wykorzystaniu systemów GIS oraz BIM i modelowaniu trójwymiarowych obiektów. Link do rekrutacji znajduje się pod tym adresem.